Łagiewnickie przedszkole przestanie być obskurne

Szpetny budynek Przedszkola Miejskiego nr 48 w Łagiewnikach stanie się bardziej estetyczny i oszczędny. Placówka doczeka się termomodernizacji.

Przedszkole miejskie 48 bytom deft

Trudno uwierzyć, że błękitno-brązowy blok przy ul. Świętochłowickiej 1 wyglądał identycznie, jak sąsiedni budynek mieszczący siedzibę firmy Deft. Powstał bowiem nie w czasach PRL, lecz w 1900 roku. Pierwotnie posiadał jedno piętro oraz użytkowe poddasze przykryte pięknym, wielospadowym dachem. Po wojnie zdecydowano się go jednak zmodernizować, w wyniku czego został nadbudowany o dodatkową kondygnację, z elewacji usunięto drewniane zdobienia i wykuto większe otwory okienne, aby lepiej doświetlić wnętrza.

Obecnie pod tym adresem działa ośmiooddziałowe Przedszkole Miejskie nr 48. To jedna z największych placówek tego szczebla oświaty w naszym mieście - więcej oddziałów mają tylko dwa inne przedszkola. Od dłuższego czasu budynek "prosił się" o remont i ten wreszcie nastąpi. Miasto pozyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na ten cel, a pod koniec ubiegłego tygodnia prezydent Mariusz Wołosz podpisał umowę z wykonawcą - łagiewnicką firmą INFOPOLGAZ - który przeprowadzi prace.

- Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, tym razem z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, możemy zrealizować kolejną inwestycję w placówce oświatowej. Jej realizacja nie tylko wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale z pewnością poprawi warunki i komfort przebywających w budynku dzieci i pracowników przedszkola - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Prace obejmą ocieplenie ścian zewnętrznych, izolację czap kominowych, demontaż i montaż instalacji teletechnicznych, krat w oknach oraz okienkach piwnicznych (26 sztuk), naprawę wykończenia izolacji pionowej ścian piwnic, pokrycie dachu papą termozgrzewalną, remont uszkodzonych schodów zewnętrznych przy wejściu po obu stronach, wymianę obróbek blacharskich na dachu, jak również wymianę parapetów zewnętrznych i naprawę attyk. W ramach inwestycji wykonawca ponadto oczyści i zabezpieczy przed korozją stalowe elementy wzmacniające budynek przedszkola oraz uzupełni brakujące elementy, a także naprawi tynki i wykona niezbędne przemurowania ścian zewnętrznych.

Koszt realizacji inwestycji wyniesie 418 tys. zł, ale dzięki pozyskaniu dofinansowania z RFIL miasto ze swojego budżetu wyłoży tylko 262 tys. zł. Zakończenie prac przewidziano na koniec tego roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon