Legendarny zegar I LO w Bytomiu znowu działa. Naprawę sfinansowała Rada Rodziców

Legendarny zegar I LO w Bytomiu znowu działa. Naprawę sfinansowała Rada Rodziców. Dla społeczności szkoły było ważne, aby zegar pokazywał właściwą godzinę, na obchodzone w tym roku 770. urodziny miasta.

Zegar I LO znowu działa

Po kilku latach usterek i awarii, ruszyły wskazówki zegara umieszczonego przy głównym wejściu do gmachu I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Strzelców Bytomskich 11. Liceum im. Jana Smolenia, będące pierwszą polską szkołą średnią w Republice Weimarskiej, ma wiele nieoficjalnych nazw. Jedni mówią na nie „Smoleń”, inni liceum Huka (Stanisław Huk – powołany w 1950 roku na dyrektora placówki). Dla wielu monumentalny budynek to jednak liceum „pod zegarem”.

Zawieszona przy wejściu tarcza zegara pokazuje właściwą godzinę, co jak podkreśla społeczność szkoły w obchodzoną w tym roku 770. rocznicę nadania praw miejskich, ma dla nich symboliczne znaczenie. Remont zegara wykonała firma, która miała swój wkład w powstanie największego kołysanego dzwonu świata – ważącego 55 ton Vox Patris. Naprawa kosztowała 5,5 tys. z i sfinansowała ją Rada Rodziców.

Gmach szkoły to perełka architektury

Gmach I LO to jeden z ciekawszych przykładów ekspresjonizmu w bytomskiej architekturze. Budynek powstał w latach 1929-30, na planie litery U, według projektu Alberta Stütza i Moritza Wolfa. Niewiele zdobień, długie ciągi okien i inne elementy są wyraźnym nawiązaniem do funkcjonalnego budownictwa modernistycznego. We wnętrzu zachowało się wiele elementów pierwotnego wystroju, jak np. stolarka, ekspresjonistyczne witraże auli szkolnej, posadzki czy wodotryski.

Lidl obi chorzowska

Może Cię zainteresować:

Znany dyskont zostanie otwarty w miejscu Tesco w Bytomiu

Autor: Daniel Lekszycki

21/02/2024

Wizualizacja planowanego hospicjum w Miechowicach

Może Cię zainteresować:

Ruszyła zbiórka na budowę hospicjum dla dzieci i dorosłych w Miechowicach. Potrzeba ponad 20 mln zł

Autor: Szymon Karpe

20/02/2024

Elektrocieplownia szombierki bytom luty 2024 06

Może Cię zainteresować:

Elektrociepłownia Szombierki czeka na metamorfozę. Bytomski gigant industrialu w obiektywie Jarosława Lorenza

Autor: Katarzyna Pachelska

03/02/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon