Metropolia chwali się rekordem na trasie Bytom-Gliwice: 12,5 tys. pasażerów pociągów w październiku 2023

12,5 tysiąca pasażerów, czyli o prawie sześć razy więcej niż w miesiącu reaktywacji połączenia kolejowego Bytom-Gliwice, zanotowano w październiku 2023 roku. Tym sukcesem chwali się Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która finansuje to połączenie.

Daniel Lekszycki
Bytom dworzec pkp peron

W październiku 2023 roku padł kolejny miesięczny rekord frekwencji na linii kolejowej Bytom-Gliwice. Z połączenia skorzystało prawie 12,5 tys. pasażerów.

Rekord frekwencji na linii kolejowej Bytom-Gliwice

To prawie sześć razy więcej niż w grudniu 2021 roku, kiedy uruchomiono połączenie po 8 latach przerwy. Pierwszego miesiąca skorzystało z tego połączenia ponad 2 tysiące osób. W maju 2022 r. było to już niemal 6 tysięcy, a we wrześniu – 8 tysięcy pasażerów. Od marca 2023 oku liczba ta wynosiła około 10 tysięcy, aż do październikowego rekordu.

- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia stawia na szynę – mówi Grzegorz Kwitek, Członek Zarządu GZM. - To najważniejszy i najbardziej efektywny i ekologiczny środek transportu. Dlatego od lat rozwijamy połączenia kolejowe, najpierw przez dofinansowanie już dostępnych połączeń, i dalej przez współfinansowanie inwestycji, które pozwolą stworzyć sieć Kolei Metropolitalnej- dodaje.

Szybciej niż samochodem

Połączenie Bytom-Gliwice jest w pełni finansowane przez GZM. To 15 par pociągów w dni robocze i 11 w dni wolne. Jak przekonuje Metropolia, przejazd pociągiem z Bytomia do Gliwic i odwrotnie trwa zaledwie 16 minut, co jest bezkonkurencyjne wobec pozostałych środków transportu.

- Cieszymy się, że co raz więcej pasażerów to docenia – mówi Wojciech Dinges, pełnomocnik zarządu GZM ds. transportu szynowego. - Systematyczny wzrost liczby pasażerów potwierdza, że w tworzeniu oferty kolejowej ważna jest konsekwencja, że popyt na kolej buduje się powoli. Ale kiedy już uda się go wykreować, efekty zaskakują – dodaje.

Linia Bytom-Gliwice to jedno z głównych ciągów komunikacyjnych w regionie. Za kilka lat zostanie ona wzbogacona o dwa nowe przystanki kolejowe w Zabrzu. Połączenie otrzyma również swoją wersję alternatywną, dzięki odbudowie fragmentu linii i budowie nowych łączników kolejowych w Rudzie Śląskiej. Wówczas pociągi z Bytomia do Gliwic będą mogły zatrzymywać się również w Rudzie i centrum Zabrza.

Ile kosztują bilety na Koleje Śląskie między Bytomiem a Gliwicami?

Z pociągów relacji Bytom-Gliwice można korzystać zarówno na podstawie biletów dostępnych w ofercie Kolei Śląskich, również biletów wspólnych. Należą do nich:

  • 24H + Kolej w cenie 24 zł normalny / 12 zł ulgowy – który obowiązuje przez dobę od momentu zakupu lub skasowania w pojazdach Kolei Śląskich na terenie całej Metropolii oraz we wszystkich pojazdach Transport GZM;
  • miesięczny żółty Metrobilet w cenie 220 zł normalny / 110 zł ulgowy, obowiązujący na trasie kolejowej KŚ Bytom - Gliwice, w autobusowej komunikacji zastępczej linii S8 oraz we wszystkich pojazdach Transport GZM;
  • Metrobilet Metropolia GZM w cenie 299 zł normalny / 149,5 zł ulgowy – który obowiązuje na wszystkich trasach Kolei Śląskich w Metropolii oraz we wszystkich pojazdach Transport GZM.
Tramwaj na ulicy Piekarskiej

Może Cię zainteresować:

Wpierw pojechały tramwaje. Czas na powrót samochodów na Piekarską

Autor: Redakcja Bytomski

11/11/2023

Opera slaska bytom gala otwarcia 75

Może Cię zainteresować:

Opera Śląska wróciła do domu. Artyści wystąpili na scenie w Bytomiu po dwóch latach przerwy

Autor: Patryk Osadnik

13/11/2023

Nagranie strazacka

Może Cię zainteresować:

Bytom wystąpi w filmie Netflixa. Na planie Kulm Jr., Lubos i Woronowicz

Autor: Daniel Lekszycki

07/11/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon