„Muzyczna dla Bytomia” w Muzeum Górnośląskim. Cykl koncertów dla mieszkańców

W Muzeum Górnośląskim rozpoczął się nowy cykl koncertów organizowanych we współpracy ze Szkołą Muzyczną w Bytomiu. Dla muzeum to powrót do częstszych koncertów już na dobre, dla szkoły – kolejna okazja do promocji swojej edukacyjnej działalności i zaprezentowania się podopiecznych przed szerszą publicznością.

29 października odbył się w budynku Muzeum Górnośląskiego koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. W sali kolumnowej, w utworach m.in. Bacha, Chopina czy Schumanna, zabrzmiały dźwięki skrzypiec, klarnetu, saksofonu oraz fortepianu.

To pierwsze wydarzenie z cyklu comiesięcznych koncertów „Muzyczna dla Bytomia”, które będą odbywały się zawsze pod tym samym adresem, zawsze w niedzielę i zawsze o godzinie 12.30. Pomysł jest efektem zgodnej współpracy dwóch miejskich instytucji – Muzeum Górnośląskiego oraz Szkoły Muzycznej w Bytomiu, którym zdarzało się już w ubiegłych latach współorganizować pojedyncze koncerty.

Następny koncert odbędzie się 26 listopada. Będzie można wówczas usłyszeć kompozycje m.in. Brahmsa, Haydna czy Bacha, w wykonaniu uczniów klas skrzypiec, wiolonczeli i gitary. Kolejne, świąteczno-kolędowe spotkanie, zapowiadane jest na 17 grudnia. Obie placówki deklarują chęć kontynuowania współpracy również w przyszłym roku.

„Koncerty wracają z przytupem, a planujemy ich więcej”

Muzeum to nieoczywiste miejsce dla aktywności koncertowej – tymczasem bytomska placówka już od kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu lat, udostępnia swoje wnętrza dla muzyków i melomanów – nie tylko przystosowaną do koncertowania salę im. G. G. Gorczyckiego, ale niejednokrotnie również przestrzenie wystawiennicze, a połączenie muzyki z eksponowanymi tam dziełami daje ciekawe rezultaty.

Można powiedzieć, że tradycją muzeum są już koncerty świąteczno-noworoczne. W jego murach, oprócz najczęściej goszczącej tam muzyki klasycznej, rozbrzmiewał również jazz, folk oraz elektronika. Muzeum uczestniczyło w organizacji festiwali i warsztatów muzycznych, współpracowało m.in. ze Śląskim Towarzystwem Muzycznym czy Orkiestrą Muzyki Nowej. W ostatnich trzech latach koncertowanie wstrzymano niemal całkowicie, głównie z powodu pandemii. To jednak ma się zmienić. – Koncerty wracają z przytupem, a planujemy ich więcej – możemy przeczytać na facebookowym profilu Muzeum Górnośląskiego.

Młodzi artyści ze Szkoły Muzycznej ożywiają Bytom

To też nie pierwszy raz, kiedy miejskie przestrzenie ożywają muzyką w wykonaniu młodych artystów bytomskiej szkoły. Niedawno, bo 1 października, w Międzynarodowy Dzień Muzyki kursował po Bytomiu Muzyczny Tramwaj. OSM w Bytomiu wspiera też od lat Operę Śląską w organizacji comiesięcznych spotkań artystyczno-towarzyskich, odbywających się w sali koncertowej im. Adama Didura, w ramach Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej, gdzie młodzi muzycy akompaniują polskim aktorom teatralnym przy prezentacji poezji wybranych przez siebie poetów.

Szkoła Muzyczna organizuje również otwarte koncerty na terenie placówki, na które zaprasza mieszkańców. W przepięknej, niedawno wyremontowanej sali koncertowej, można usłyszeć jej uczniów, a nieraz także pedagogów i absolwentów. 13 grudnia odbędzie się tam po południu koncert kolęd w formie spektaklu-bajki dla bytomskich przedszkolaków – rodzice z dziećmi będą mogli przyjść zobaczyć szkołę i instrumenty.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon