Nie żyje Edward Wieczorek, przegrał walkę z COVID-19. Był autorem przewodników po Śląsku

Edward Wieczorek, bytomianin urodzony w 1954 roku, nie żyje. Przez kilkanaście dni chorował na COVID-19. Był autorem wielu publikacji turystycznych, m.in. "Bytom i okolice", "Kolejką z Katowic do Raciborza", "Zamki i pałace na turystycznych szlakach".

Facebook
Edward Wieczorek nie żyje

Edward Wieczorek urodził się 26 listopada 1954 roku w Bytomiu. Studiował historię na Uniwersytecie Śląskim. Jednak nigdy nie pracował w zawodzie - znalazł zatrudnienie w wydającym wiele tytułów prasowych koncernie RSW Prasa-Książka-Ruch. Od tamtego momentu zaczął pisać i wydawać.

Fascynacja Bytomiem i jego urokliwymi zakątkami

Był autorem i współautorem 21 książek, napisał niespełna 1000 artykułów poświęconych turystyce i krajoznawstwu. W 1997 roku Wieczorek zaczął pisać przewodnik zatytułowany „Bytom i okolice”. Ukazały się cztery – za każdym razem aktualizowane – wydania (w latach 1997, 2001, 2010, 2013). Jego fascynacja Bytomiem rozpoczęła się jeszcze w czasach licealnych.

Kiedy kupowaliśmy komplet podręczników, jako dodatek „wciśnięto” nam opracowany przez Kazimierza Patalonga i wydany przez KAW albumik „Bytom” – mówił Wieczorek. – Zacząłem go oglądać i znalazłem tam masę interesujących informacji. Do książeczki dołączona była mapa, z której korzystałem w czasie rowerowych wycieczek - powiedział dla Życia Bytomskiego w 2012 roku.

Jego autorstwa był Informator Krajoznawczy „Śląskie”, do którego dołączono mapy turystyczne województwa. Opublikował również „Słowniki Krajoznawczy Województwa Śląskiego”, który liczy około 700 haseł. Oprócz tego wydał także m.in.: "Zamki i pałace na szlakach turystycznych" , "Studia i materiały z dziejów krajoznawstwa polskiego", "Kolejką z Katowic do Raciborza". Był jednym z najwybitniejszych polskich krajoznawców, honorowym członkiem PTTK oraz szefem Regionalnej Pracowni Krajoznawczej PTTK w Katowicach. Większość wielkich przedsięwzięć w zakresie turystyki, jakie w ciągu ostatnich dziesięcioleci miały miejsce w województwie śląskim, odbywały się z jego udziałem lub wystawieniem opinii (Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Zabytków Techniki itd.). Był członkiem Śląskiej Rady Turystyki - organu opiniodawczego marszałka.

Perfekcyjnie znał Śląsk, poza tym był w stanie oprowadzać po większości wielkich polskich miast. Wydawał znakomite, choć skromne wizualnie czasopismo "Krajoznawca Górnośląski". Narysował własnoręcznie wszystkie górnośląskie kościoły drewniane, miał znakomitą kreskę. Był przewodnikiem prowadzącym wycieczki po całym kraju. – Sam zaczynałem od turystyki górskiej – mówił Edward Wieczorek w 2012 roku. – Ona często jest pierwszym etapem. Znam wielu młodych ludzi, którzy najpierw chodzili „tylko” po górach, a potem dojrzewali do krajoznawstwa innych regionów. Zaczynali zwiedzać znacznie bliższe okolice i odkrywali, jak wiele pięknych rzeczy można zobaczyć poza górami.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon