Nowa atrakcja Suchej Góry już prawie gotowa. Nad punktem triangulacyjnym stoi wieża

Prace związane z wyeksponowaniem punktu triangulacyjnego na Suchej Górze są już na ukończeniu. Powstała wieża geodezyjna, trwa montaż elementów ścieżki, która ma ułatwić dostęp do najwyższego punktu Bytomia. To projekt realizowany z budżetu obywatelskiego.

FB: KWŚ
Wieża geodezyjna na Suchej Górze

Na Suchej Górze w ramach bytomskiego budżetu obywatelskiego realizowany jest projekt „Geograficzne serce Górnego Śląska”.

- Zakończyła się już budowa wieży geodezyjnej, a także parkingu przy ul. Józefa Kawki w rejonie jednego z wejść do Suchogórskiego Labiryntu Skalnego oraz montaż elementów dydaktycznych i znaków kierunkowych ułatwiających poruszanie się w terenie - informuje Tomasz Sanecki z Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Ostatecznie wieża ma kilka, a nie kilkanaście metrów, jak pierwotnie planowano. Nie pełni też funkcji wieży widokowej, bo ta byłaby zdecydowanie droższa i musiałaby spełniać bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Trockenberg to "miejsce początku" górnośląskiego przemysłu

Może Cię zainteresować:

„Miejsce początku” górnośląskiego przemysłu znajduje się w Bytomiu. To punkt triangulacyjny w Suchej Górze

Autor: Patryk Osadnik

06/01/2022

Prace nad projektem są na ukończeniu. Trwa montaż elementów ścieżki, która ma ułatwić dostęp do najwyższego punku Bytomia, który jest jednym z punktów Korony Województwa Śląskiego. Wiosną zamontowane zostaną jeszcze tablice informacyjno-edukacyjne. Całość oszacowano na ponad 659 tys. złotych.

Trockenberg dał początek górnośląskiemu przemysłowi

Przypomnijmy, że punkt triangulacyjny na Suchej Górze (Trockenberg) dał początek górnośląskiemu przemysłowi.

- Wszystkie kopalnie na terenie Górnego Śląska od Tarnowskich Gór po Ostrawę wymierzono względem punktu suchogórskiego. To początek wszystkich układów górniczych, które tutaj istniały, początek map i tysięcy kilometrów wyrobisk górniczych. Wszystkie zakłady, które funkcjonują do dzisiaj, były mierzone w oparciu o ten punkt - wyjaśniała niegdyś prof. Marzena Lamparska na łamach naszego portalu.
Wzgórze Wandy

Może Cię zainteresować:

Co tam Everest... W Dąbrowie Górniczej mamy Łeverest! Powstała Korona Województwa Śląskiego

Autor: Patryk Osadnik

19/06/2022

Fizycznie punkt triangulacyjny to wystający z ziemi na zaledwie 25 centymetrów granitowy słup. Oparty jest jednak na żeliwnej stopie, więc nie ma możliwości, aby ktoś ruszył go z miejsca. Znajdują się na nim dwa symbole: TP (skrót od trigonometrischer punkt) oraz trójkąt równoboczny (symbol sieci triangulacyjnej).

W przeszłości sieć triangulacyjna odegrała kluczową rolę w pomiarach Ziemi. Dopiero na przełomie XX i XXI wieku badacze przeszli w całości na pomiary satelitarne.

Niegdyś nad Trockenbergiem znajdowała się drewniana wieża geodezyjna, która z czasem została rozebrana. Nowa ma nawiązywać do oryginalnej i przywrócić pamięć o tym miejscu.

Bytom plac Sikorskiego

Może Cię zainteresować:

Ulice i place Bytomia. Jak dobrze znasz ich historyczne nazwy?

Autor: Tomasz Borówka

04/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon