Nowa atrakcja Suchej Góry już prawie gotowa. Nad punktem triangulacyjnym stoi wieża

Prace związane z wyeksponowaniem punktu triangulacyjnego na Suchej Górze są już na ukończeniu. Powstała wieża geodezyjna, trwa montaż elementów ścieżki, która ma ułatwić dostęp do najwyższego punktu Bytomia. To projekt realizowany z budżetu obywatelskiego.

FB: KWŚ
Wieża geodezyjna na Suchej Górze

Na Suchej Górze w ramach bytomskiego budżetu obywatelskiego realizowany jest projekt „Geograficzne serce Górnego Śląska”.

- Zakończyła się już budowa wieży geodezyjnej, a także parkingu przy ul. Józefa Kawki w rejonie jednego z wejść do Suchogórskiego Labiryntu Skalnego oraz montaż elementów dydaktycznych i znaków kierunkowych ułatwiających poruszanie się w terenie - informuje Tomasz Sanecki z Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Ostatecznie wieża ma kilka, a nie kilkanaście metrów, jak pierwotnie planowano. Nie pełni też funkcji wieży widokowej, bo ta byłaby zdecydowanie droższa i musiałaby spełniać bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Trockenberg to "miejsce początku" górnośląskiego przemysłu

Może Cię zainteresować:

„Miejsce początku” górnośląskiego przemysłu znajduje się w Bytomiu. To punkt triangulacyjny w Suchej Górze

Autor: Patryk Osadnik

06/01/2022

Prace nad projektem są na ukończeniu. Trwa montaż elementów ścieżki, która ma ułatwić dostęp do najwyższego punku Bytomia, który jest jednym z punktów Korony Województwa Śląskiego. Wiosną zamontowane zostaną jeszcze tablice informacyjno-edukacyjne. Całość oszacowano na ponad 659 tys. złotych.

Trockenberg dał początek górnośląskiemu przemysłowi

Przypomnijmy, że punkt triangulacyjny na Suchej Górze (Trockenberg) dał początek górnośląskiemu przemysłowi.

- Wszystkie kopalnie na terenie Górnego Śląska od Tarnowskich Gór po Ostrawę wymierzono względem punktu suchogórskiego. To początek wszystkich układów górniczych, które tutaj istniały, początek map i tysięcy kilometrów wyrobisk górniczych. Wszystkie zakłady, które funkcjonują do dzisiaj, były mierzone w oparciu o ten punkt - wyjaśniała niegdyś prof. Marzena Lamparska na łamach naszego portalu.
Wzgórze Wandy

Może Cię zainteresować:

Co tam Everest... W Dąbrowie Górniczej mamy Łeverest! Powstała Korona Województwa Śląskiego

Autor: Patryk Osadnik

19/06/2022

Fizycznie punkt triangulacyjny to wystający z ziemi na zaledwie 25 centymetrów granitowy słup. Oparty jest jednak na żeliwnej stopie, więc nie ma możliwości, aby ktoś ruszył go z miejsca. Znajdują się na nim dwa symbole: TP (skrót od trigonometrischer punkt) oraz trójkąt równoboczny (symbol sieci triangulacyjnej).

W przeszłości sieć triangulacyjna odegrała kluczową rolę w pomiarach Ziemi. Dopiero na przełomie XX i XXI wieku badacze przeszli w całości na pomiary satelitarne.

Niegdyś nad Trockenbergiem znajdowała się drewniana wieża geodezyjna, która z czasem została rozebrana. Nowa ma nawiązywać do oryginalnej i przywrócić pamięć o tym miejscu.

Bytom plac Sikorskiego

Może Cię zainteresować:

Ulice i place Bytomia. Jak dobrze znasz ich historyczne nazwy?

Autor: Tomasz Borówka

04/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Trockenberg

Będzie wieża na Suchej Górze, ale nie widokowa

Trockenberg

Sucha Góra. Tu zaczął się przemysł na Górnym Śląsku

Trockenberg to "miejsce początku" górnośląskiego przemysłu

Sucha Góra to „miejsce początku” górnośląskiego przemysłu

Bytom Plac Akademicki

Spektakularny Bytom w kolorze na zdjęciach sprzed 100 lat

Swiatelko do nieba na placu Sobieskiego

Ile bytomianie zebrali dla WOŚP?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy