– To dla nas wyczekiwana decyzja, bo jesteśmy najstarszą jednostką OSP w Bytomiu. Dzięki włączeniu do systemu możemy być samodzielnie dysponowani do ratowania życia. Mamy w swoich szeregach wielu ratowników medycznych i studentów wydziału lekarskiego. To osoby, z których wiedzy i doświadczenia warto korzystać podczas tych trudnych akcji. Wstąpienie do KSRG to wejście do elity jednostek ochotniczych straży pożarnych w Polsce – wyjaśnia prezes Grzegorz Sojka
Czym jest KSRG?
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy opiera się na jednostkach PSP i OSP. Jest wspierany przez wojskowe i zakładowe straże pożarne oraz lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze. Odpowiada za różnorodne wyzwania. To nie tylko wyjazdy do lokalnych pożarów. Wszystkie jednostki w szeregach systemu, przygotowywane są do reagowania w przypadku ewentualnych klęsk żywiołowych, zagrożeń biologicznych czy wydarzeń o charakterze terrorystycznym. Obecnie, w Polsce, w ramach KSRG, działa 5188 jednostek OSP (spośród ponad 16 tysięcy istniejących). W Bytomiu, na trzy jednostki OSP, w systemie, od 2017 roku - funkcjonowało jedynie OSP Górniki.
Podpisano porozumienie
14 maja 2025, w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, podpisano porozumienie w sprawie włączenia OSP Sucha Góra do systemu. To jeden z podstawowych dokumentów niezbędnych do złożenia wniosku o przystąpienie do KSRG. I tak, w imieniu gminy - porozumienie podpisał prezydent Mariusz Wołosz. W imieniu jednostki ochotniczej - prezes Grzegorz Sojka. Z kolei w imieniu Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu - bryg. Tomasz Rutkowski. Teraz, stosowną dokumentację, do Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach - dostarczy bytomski komendant. Po zaopiniowaniu wniosku w wojewódzkiej komendzie, zostanie on przekazany do Komendy Głównej PSP w Warszawie. Tam, po aprobacie wydanej przez Komendanta Głównego - jednostka z Suchej Góry zostanie włączona w szeregi KSRG na okres 5 lat.
Szereg korzyści
KSRG, dla jednostki oznacza przede wszystkim możliwość uczestniczenia w akcjach ratunkowo-gaśniczych poza Bytomiem. Możliwe będzie także ubieganie się o dodatkowe środki publiczne na rozwój OSP. Obecnie, w Suchej Górze są dwa samochody ratowniczo-gaśnicze, zestawy do udzielania pierwszej pomocy czy zestaw hydrauliczny do ratownictwa technicznego i drogowego. Tylko w zeszłym roku, strażacy-ochotnicy uczestniczyli w 135 akcjach.

Może Cię zainteresować:
Apartamenty w wieży zegarowej EC Szombierki? Arche udostępnia plan zagospodarowania obiektu

Może Cię zainteresować:
Ekipa filmowa rozstawiła się na pl. Sobieskiego. W Bytomiu powstaje międzynarodowa produkcja

Może Cię zainteresować: