Oszacowano wartość Elektrociepłowni Szombierki. Wkrótce może dojść do licytacji

Zakończył się proces szacowania wartości zabytkowej Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Czy miasto z województwem wylicytuje obiekt?

ARC
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Kilka dni temu zakończył się proces szacowania wartości zabudowań oraz części działek wokół Elektrociepłowni Szombierki. Biegły ustalił wartość kompleksu na 11 176 000 złotych.

Do 23 grudnia jest czas na ewentualne zaskarżenie wyceny. Później dowiemy się, kiedy dojdzie do licytacji. W pierwszym terminie Elektrociepłownia Szombierki powinna zostać wystawiona za 75 proc. wartości. W drugim za 50 proc.

Jaka przyszłość czeka EC Szombierki?

Jaka przyszłość czeka zabytkową elektrociepłownię? Prezydent Mariusz Wołosz już dawno zadeklarował, że chciałby obiekt uratować. Ustaliliśmy jednak, że informacje o wycenie nie wpłynęły jeszcze do magistratu. - Dopiero po zapoznaniu się z dokumentami będziemy mogli podjąć decyzję, co dalej w tej sprawie - czy zaskarżymy wycenę, czy nie - wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu.

Pomoc w przejęciu EC Szombierki zadeklarował także marszałek Jakub Chełostowski.

- Postanowiliśmy połączyć siły i poszukać możliwości i środków na to, żeby przejąć i wspólnymi siłami zarządzać tym jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego - powiedział Jakub Chełstowski na konferencji prasowej w sierpniu 2021 roku.

Zgodnie z zapowiedziami Urząd Miasta w Bytomiu i Urząd Marszałkowski w Katowicach przygotowują się do wylicytowania i zabezpieczenia obiektu. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

Prokuratura prowadzi śledztw ws. uszkodzenia zabytku

Aktywiści od wielu miesięcy biją na alarm, że stan techniczny EC Szombierki jest fatalny.

- W dachu kotłowni i pompowni pojawiają się co raz większe ubytki, a w ślad za tym wzrasta wilgoć, wnętrza przemakają, przemarzają, posadzka wybrzusza się, ściany korodują. Jedna ze ścian pompowni pochyla się i należy mieć obawy, co do stanu i stabilności jej konstrukcji, ściany wewnętrzne osypują się - wyliczała przy okazji 101. urodzin obiektu Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

Kongres wniósł niedawno do Śląskiego Konserwatora Zabytków o wydanie decyzji nakazującej usunięcie roślinności, która porasta elewację obiektu, a także wykonanie prac zabezpieczających.

Z kolei Prokuratura Rejonowa w Bytomiu prowadzi śledztwo w sprawie uszkodzenia zabytku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon