Penetracja schronu KWK Szombierki. Obiekt ma zostać zaadaptowany na potrzeby obrony cywilnej

Specjaliści z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, spenetrowali fragment nieczynnego od lat schronu na terenie dawnej KWK Szombierki. Na dole odbyły się także ćwiczenia ratownicze, a w przyszłości - miejsce to ma zostać zaadaptowane na potrzeby obrony cywilnej.

CSRG
Fragment schronu na terenie dawnej KWK Szombierki

Wyspecjalizowani ratownicy weszli do schronu

Grupa specjalistów z bytomskiej CSRG, 15 lipca 2025, dokonała eksploatacji nieczynnego schronu zlokalizowanego na terenie byłej kopalni. Zbudowany jest z cegły, ma długość ponad 100 metrów i około 1,5 metra szerokości. W środku znajdują się także kilkumetrowe wnęki (po zachodniej stronie). Podczas sprawdzania terenu, ujawniono kotwy, rury a także pozostałości torowiska.

Zbadany odcinek jest częścią kompleksu schronów znajdujących się w Szombierkach i Zamłyniu. Źródła podają, że obiekt połączony jest z szybem Ewa, a datę jego budowy szacuje się na lata 30. XX wieku.

Badanie drożności i specjalne ćwiczenia

Specjaliści z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, zajmują się nie tylko interweniowaniem w przypadku tragedii na terenach zakładów wydobywczych. Do codziennych zadań, należy także prewencja, wdrażanie innowacji i przeprowadzanie szkoleń i badań. Ogromne doświadczenie ratowników, pozwoliło nie tylko na eksploatację, sprawdzenie możliwości wejścia i drożności podziemnego schronu, ale także przeprowadzenie tam specjalnych ćwiczeń ratowniczych. Z uwagi na dobry stan, schron już wkrótce zyska także nową funkcję.

Powstanie kolejne miejsce ukrycia

Dzięki współpracy CSRG i Urzędu Miejskiego w Bytomiu, obiekt w Szombierkach zostanie zaadaptowany na potrzeby obrony cywilnej, w ramach której - w czasie pokoju należy m.in. przygotowanie schronów i ukryć dla ludności oraz utrzymanie gotowości takich miejsc w przypadku wojny. Zanim zbadany schron zostanie jednak włączony do oficjalnej listy takich miejsc, konieczne jest dokładne sprawdzenie jego konstrukcji i hermetyczności, a także zapewnienie odpowiedniej wentylacji czy wykonanie koniecznych napraw. Określone wymogi reguluje ustawa z 5 grudnia 2024 o obronie ludności i obronie cywilnej oraz rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21 lutego 2025 w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za chronne.

Święto Policji 2025 w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Święto Policji w Bytomiu. Podczas uroczystej zbiórki, mundurowi otrzymali mianowania i nagrody

Autor: Aleksandra Szlęzak

22/07/2025

Przeciekający dach dworca PKP w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Dach dworca PKP w Bytomiu przecieka. W holu rozstawiono wiadra, by łapać deszczówkę

Autor: Daniel Lekszycki

20/07/2025

Kwietniewskiego noca

Może Cię zainteresować:

Kina w plenerze nigdy za wiele. W Bytomiu ruszają kolejne pokazy w parku kieszonkowym przy Kwietniewskiego

Autor: Daniel Lekszycki

19/07/2025

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama