Portrecista przedmiotów. Pierwsza wystawa obrazów Jacka Sienickiego na Górnym Śląsku odbywa się w Muzeum Górnośląskim

To pierwsza wystawa obrazów Jacka Sienickiego nie tylko w Bytomiu, ale i na całym Górnym Śląsku. W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu można oglądać blisko 90 prac jednego z wybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej.

Puszki, garnki, rośliny, czaszki, pejzaże, autoportrety - na nowej monograficznej wystawie „Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie” Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znalazło się blisko 90 prac jednego z wybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Jest to pierwsza prezentacja dzieł artysty na Górnym Śląsku. Ekspozycję, na której zgromadzono blisko 90 obrazów można zwiedzać do 2 lipca 2023 r.

Jacek Sienicki przyszedł na świat w 1928 roku w Warszawie. Tutaj spędził również okres II wojny światowej. Przez wiele lat pełnił funkcję wykładowcy na Wydziale Malarstwa stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Działalność pedagogiczna stanowiła bowiem, obok malarstwa i rysunku, drugą wielką pasję profesora Sienickiego.

Jacek Sienicki zasłynął głównie jako malarz. Mało kto jednak wie, że był także autorem Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki zatytułowanej „Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi”, zwanej potocznie „Arsenałem” (1955). Ekspozycja po dziś dzień uznawana jest za jedno z ważniejszych XX-wiecznych wydarzeń kulturalnych w Polsce. W latach 80. artysta pozostawał aktywnym uczestnikiem Ruchu Kultury Niezależnej.

Portrecista przedmiotów

Ze względu na wyrażany w sztuce szacunek wobec rzeczy zwykłych i prostych Jacek Sienicki nazywany był portrecistą przedmiotów.

- Artysta miał wiele ulubionych tematów, do których regularnie powracał i które wielokrotnie podejmował w swojej twórczości. Były to np. martwe natury z kwiatami, fragmentami mięsa, czaszkami, czy innymi przedmiotami. To były owe przedmioty, które musiał mieć obok siebie… Tytuł naszej ekspozycji odnosi się do zatem do tych wszystkich bliskich Jackowi Sienickiemu spraw - mówi Helena Kisielewska, kuratorka wystawy. Sztuka tego twórcy jest połączeniem mistrzowskiego warsztatu z głębszą refleksją. Mimo ograniczonej liczby tematów jest to twórczość wieloaspektowa, szalenie interesująca - przekonuje Helena Kisielewska.

Efekt szarości obrazu przy jednoczesnej polifonii barw, fakturowe bogactwo przedstawień, niebywała ich emocjonalność czy wreszcie sytuowanie form na granicy realności i abstrakcji to kwestie, którymi Jacek Sienicki nacechował swą sztukę.

- Na wystawie pojawiają się przedstawienia dotyczące większości tematów nad którymi pochylał się artysta. Można zobaczyć słynne martwe natury, wspaniałe autoportrety, czy obrazy z fragmentami pejzażu miejskiego. Sądzę, że wiele martwych natur będzie zaskakujących dla odbiorcy... Mam nadzieję, że to dodatkowy powód, żeby zwiedzić naszą wystawę- mówi Helena Kisielewska.

Wystawa stanowi niepowtarzalną okazję do zapoznania się z niezwykłą twórczością Jacka Sienickiego. To świetny powód do tego, by choć przez chwilę oderwać się od balastu codzienności, zamieniając jej zgiełk na piękno i wyjątkowość doznań.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie odbędzie się w wielkanocny poniedziałek 10 kwietnia o godzinie 12.30. Zaprasza kuratorka ekspozycji.

Wystawa "Jacek Sienicki. Wszystkie te rzeczy, które muszę mieć obok siebie".
czas trwania: 31 marca – 2 lipca 2023.
godziny otwarcia muzeum (wyjątkowo 10 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, muzeum jest czynne):

poniedziałeknieczynne
wtorek10.00–15.30
środa12.00–17.30
czwartek12.00–17.30
piątek10.00–15.30
sobota12.00–16.00
niedziela12.00–17.00


miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
Wystawy mieszczą się w gmachach Muzeum Górnośląskiego przy pl. Jana III Sobieskiego 2 oraz przy ul. Wojciecha Korfantego 34
kurator: Helena Kisielewska
Ceny biletów:

Wystawa stała
bilet normalny: 8 zł
bilet ulgowy:4 zł
bilet rodzinny / Karta Dużej Rodziny:16 zł (≥ 3 osoby)
karta EURO 26:4 zł
bilet grupowy (wystawa stała):4 zł (> 10 osób; opiekunowie grup edukacyjnych – wstęp wolny)
W niedzielę wstęp bezpłatny na wystawy stałe.

Wystawa czasowa
bilet normalny: 8 zł
bilet ulgowy:4 zł
bilet rodzinny / Karta Dużej Rodziny:16 zł (≥ 3 osoby)
karta EURO 26:4 zł
bilet grupowy (wystawa czasowa):4 zł (> 10 osób; opiekunowie grup edukacyjnych – wstęp wolny)
Bilet wspólny na wystawy stałe i czasowe (oba budynki)
bilet normalny:40 zł
bilet ulgowy:20 zł
Wystawa specjalna „Skarby śląskiej szafy”
bilet normalny:10 zł
bilet ulgowy:5 zł
karta EURO 26:5 zł
bilet rodzinny:20 zł
Bilet wspólny do Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Muzeum Śląskiego w Katowicach
Uprawnia do jednorazowego zwiedzania wystaw w obydwu instytucjach. Traci ważność po upływie 3 miesięcy od daty zakupu.
* Nie dotyczy przestrzeni edukacyjnej „Na tropie Tomka” w budynku stolarni w Muzeum Śląskim i wystawy specjalnej „Skarby śląskiej szafy” w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.

bilet normalny: 32 zł
bilet ulgowy dla dorosłych i młodzieży szkolnej:21 zł
bilet rodzinny / Karta Dużej Rodziny:80 zł
Park kieszonkowy Bytom

Może Cię zainteresować:

Nagroda architektoniczna Polityki 2022. Park z Bytomia w finale

Autor: Arkadiusz Nauka

06/04/2023

Aktywne święta, czyli gdzie spędzić drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Sprawdź te fajne propozycje

Może Cię zainteresować:

Aktywne święta, czyli gdzie spędzić drugi dzień Świąt Wielkanocnych. Sprawdź te fajne propozycje

Autor: Reklama

05/04/2023

Jan kukulka diamentowy szlak

Może Cię zainteresować:

Lombard w galerii sztuki. Jak film o bytomskim przybytku zainspirował artystów. Otwarcie wystawy "Lombard Bytom" w CSW Kronika 15 kwiernia

Autor: Katarzyna Pachelska

04/04/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon