Przebudowa dróg, nowe przedszkole. Na co jeszcze Bytom wyda 40 mln zł z rządowego dofinansowania?

Niemal 40 milionów złotych otrzyma Bytom w ramach ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Większość pieniędzy zostanie przeznaczona na drogi, za resztę miasto przeprowadzi modernizację Przedszkola Miejskiego nr 9 w Szombierkach oraz adaptację budynku dawnych Zakładach Naprawczych Sprzętu Medycznego na przedszkole z oddziałem żłobkowym.

UM Bytom
Budynek po dawnych Zakładach Naprawczych Sprzętu Medycznego Bytom

W ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych każdy samorząd mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie wskazanego zadania – każdy na inną kwotę (największa z nich nie mogła przekraczać 30 mln zł). Bytom jako zadanie wiodące zgłosił budowę i przebudowę dróg, a jako mniejsze przedsięwzięcia (odpowiednio na 1,98 mln zł oraz 7,99 mln zł) poprawę efektywności energetycznej budynku Przedszkola Miejskiego nr 9 oraz adaptację budynku dawnych Zakładach Naprawczych Sprzętu Medycznego przy ul. Jana Smolenia 20 na potrzeby przedszkola miejskiego i oddziału żłobkowego.

Pieniądze zostały przyznane na wszystkie trzy inwestycje, co akurat nie jest regułą. Mimo wszystko w ratuszu wielkiego entuzjazmu nie widać, bo – jak wyliczają urzędnicy – na zmianach podatkowych (tj. obniżce PIT-u, z którego ponad 38 proc. wraca do gmin) Bytom w ciągu ostatnich czterech lat stracił 205 mln zł.

- Pozyskane przez Bytom dofinansowanie w kwocie 40 mln zł z Rządowego Programu Polski Ład to zaledwie część tej kwoty, która wraca do miasta - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Na co konkretnie pójdą przyznane w ramach rządowego programu pieniądze? Te z puli drogowej na przebudowę dróg w Łagiewnikach, Suchej Górze i Miechowicach (przebudowa ma objąć ulicę Cyryla i Metodego, Wiejską, 8 Marca, Leszczynową, Olchową, Świerkową, Jesionową, Cisową oraz boczne Frenzla, Bukowej i Dębowej).

Druga pod względem wielkości dotacja (blisko 8 mln zł) przeznaczona zostanie na adaptację budynku po dawnych Zakładach Naprawczych Sprzętu Medycznego na ośmiooddziałowe przedszkole z oddziałem żłobkowym. Jak wylicza ratusz inwestycja zakłada ponadto budowę parkingu i placu zabaw, rozbiórkę pomieszczeń gospodarczych, a także zakup wyposażenia dla nowego przedszkola i żłobka. Miasto zapowiada, że w przyszłym roku wystąpi o dodatkowe pieniądze z funduszy unijnych na termomodernizację budynku - tak, aby jego adaptacja została przeprowadzona w sposób kompleksowy.

Ostatnia z dofinansowanych inwestycji, czyli modernizacja budynku Przedszkola Miejskiego nr 9 w Szombierkach zakłada izolację fundamentów, docieplenie ścian i dachu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także modernizację systemu grzewczego.

Przejazd tarnogorska

Może Cię zainteresować:

Utrudnienia przy Urzędzie Miasta. Zamkną przejazd tramwajowy

Autor: Redakcja Bytomski

14/10/2023

Szkola podstawowa nr6 bytom

Może Cię zainteresować:

Prawie 6 mln zł dla Bytomia na renowację zabytków - kościoła i szkoły podstawowej

Autor: Katarzyna Pachelska

27/09/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon