Reklamoza ma zniknąć z Bytomia. Radni przyjęli uchwałę ograniczającą chaos na ulicach

Bytomska rada miejska przyjęła uchwałę, która ma ograniczyć chaos reklamowy na ulicach miasta. Najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczą Śródmieścia oraz najcenniejszych zabytkowo obszarów. Stamtąd mają zniknąć m.in. migające reklamy świetlne i reklamy wielkoformatowe na zabytkach. Czas na dostosowanie się do uchwały wynosi od 12 miesięcy do nawet... 8 lat.

Szyldy na dworcowej

Reklamoza to powszechny problem większości miast w Polsce. Tak powszechny, że to słowo, choć brzmi dość potocznie, trafiło już do Wielkiego Słownika Języka Polskiego, gdzie oznacza: "używanie w przestrzeni publicznej zbyt dużej liczby reklam" i jest według ekspertów ma wydźwięk pejoratywny, czyli nacechowany negatywnie.

Część samorządów stara się walczyć z reklamowym chaosem. Najbardziej spektakularne efekty uchwał krajobrazowych widać już m.in. w Krakowie, Gdańsku, a teraz mają być one zauważalne w Bytomiu. W poniedziałek, 30 stycznia, bytomska rada miejska przyjęła uchwałę w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych, urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń na terenie miasta.

- Uchwała reklamowa pozwoli przeciwdziałać powstawaniu chaosu reklamowego w naszym mieście. Ze względu na to, że procedura przyjęcia tego aktu prawa miejscowego była dość skomplikowana i wymagała wielu uzgodnień, m.in. z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, proces opracowania finalnego tekstu uchwały trwał wiele miesięcy - tłumaczy prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - O wprowadzenie regulacji i zmian w przestrzeni miejskiej upominali się mieszkańcy Bytomia podczas spotkań w dzielnicach i konsultacji społecznych. Najczęściej bytomianie zwracali uwagę na szyldozę w Śródmieściu i zbyt dużą liczbę reklam na historycznych budynkach - podkreśla.

Projekt uchwały był konsultowany z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami. Bytomianie mogli wypowiedzieć się w badaniach ankietowych, wziąć udział w spotkaniach dyskusyjnych oraz spacerach badawczych.

    Pomnik ofiar na kopalni Heinitz Rozbark MIW 10 Male

    Może Cię zainteresować:

    Zginęło 145 górników. Przetrwała pamięć, ale już nie mogiły

    Autor: Michał Wroński

    31/01/2023

    Co zmieni się w Bytomiu?

    Przyjęta przez radnych uchwała dzieli Bytom na trzy strefy:

    • strefę wrażliwą (Śródmieście oraz najcenniejsze zabytkowo obszary miasta),
    • strefę przyrodniczą (tereny zielone w Bytomiu),
    • strefę komercyjną (pozostałe rejony miasta).
    - Najważniejsze zmiany, jakie wprowadza uchwała reklamowa dotyczą szyldów i reklam. W tym przypadku uchwała wyraźnie rozgranicza możliwości stosowania reklam w strefie wrażliwej i przyrodniczej oraz komercyjnej. Tym samym w strefie wrażliwej i przyrodniczej przepisy określają dopuszczalne liczby i wymiary szyldów na budynkach, ograniczają lokalizację szyldów do kondygnacji parteru, witryn oraz strefy wejściowej do budynku. Istotną i ważną kwestią, jaką zapisano w uchwale jest dopuszczenie możliwości zachowania szyldów historycznych w pierwotnych lokalizacjach - informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

    Strefy komercyjnej dotyczą identyczne przepisy, natomiast wprowadzają one możliwość stosowania większego formatu szyldów w przypadku wolnostojących budynków handlowych, usługowych, produkcyjnych oraz stacji benzynowych, a także możliwość montażu pylonów, totemów i masztów flagowych o określonych wymiarach.

    Rondo Praw Kobiet w Bytomiu

    Może Cię zainteresować:

    Rondo Praw Kobiet w Bytomiu i dyskusja podczas sesji. "Najwięcej do powiedzenia mają mężczyźni"

    Autor: Patryk Osadnik

    30/01/2023

    - Ważne zmiany zaszły również w stosunku do tablic reklamowych. Tutaj również w uchwale określono różne wymagania dla poszczególnych stref. Wprowadzono w strefie wrażliwej i przyrodniczej nie tylko ograniczenia związane z wymiarami reklam, ale też ograniczenia dotyczące lokowania poszczególnych typów reklam w przestrzeni publicznej. Przykładowo, uchwała wprowadza zakaz instalowania wolnostojących billboardów w strefie wrażliwej. Zakazuje też umieszczania migających reklam świetlnych w strefie wrażliwej oraz wprowadza zakaz umieszczania na budynkach pod ochroną konserwatorską w Śródmieściu naściennych reklam wielkoformatowych. W przypadku strefy przyrodniczej również wprowadzone są ograniczenia dotyczące instalowania reklam wielkoformatowych, masztów flagowych, reklam o wyświetlanej treści - wyjaśnia biuro prasowe magistratu.

    - W strefie komercyjnej dopuszczono dla wolnostojących budynków handlowych, usługowych, produkcyjnych oraz stacji benzynowych możliwość stosowania reklam na tych budynkach, a także ulokowania pylonów, totemów i masztów flagowych. W uchwale znajdują się także szczegółowe zapisy dotyczące dopuszczalnych wymiarów i parametrów reklam wielkoformatowych i billboardów - dodaje.

    Zmiany, które wprowadza uchwała, dotyczą nie tylko reklam, ale także m.in. ogródków gastronomicznych. Restauratorzy będą teraz zobligowani do ujednolicenia ich kolorystyki, a także stosowania określonych materiałów. W teorii np. na rynku nie będzie można ustawić zwykłych plastikowych krzeseł ogrodowych, ponieważ ogródki w strefie wrażliwej powinny być wyposażone w stoliki i krzesła wykonane z drewna, metalu lub wysokiej jakości tworzyw sztucznych. Ponadto mogą być zdobione tylko naturalnymi roślinami, a parasole, markizy etc. powinny mieć kolor biały, beżowy, kremowy lub ciemnozielony. Mniej restrykcyjne są przepisy dla strefy przyrodniczej i komercyjnej.

    Sztab wosp bytom 2023

    Może Cię zainteresować:

    Finał WOŚP 2023 w Bytomiu. Dużo lepiej niż rok temu!

    Autor: Daniel Lekszycki

    30/01/2023

    Nawet 8 lat okresu dostosowawczego

    Uchwała, która ma ograniczyć reklamowy chaos, została już przyjęta przez Radę Miejską w Bytomiu. Teraz musi zostać jeszcze opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego. Nie oznacza to jednak, że zmiany wejdą w życie od zaraz. Przewidziano okres dostosowawczy, który będzie wynosił:

    • 12 miesięcy w przypadku siatek i banerów,
    • 2 lata w przypadku szyldów,
    • 5 lat w przypadku pozostałych tablic i urządzeń w strefie wrażliwej,
    • 8 lat w przypadku pozostałych tablic i urządzeń w strefie przyrodniczej oraz komercyjnej.

    Subskrybuj bytomski.pl

    google news icon