Szkoła była aż czarna od brudu. Teraz zaskakuje kolorami

Remont elewacji podstawówki przy ulicy Chrobrego dobiega końca. Spod warstw nagromadzonego przez dekady brudu robotnicy wydobyli piękne, kolorowe cegły oraz bogate zdobienia. Najstarsza część szkoły ma już 125 lat!

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika może poszczycić się jedną z najładniejszych siedzib w naszym mieście. Jej dzieje sięgają końca XIX wieku, gdy w 1896 roku u zbiegu dzisiejszych ulic Chrobrego i Smolenia wybudowano trzykondygnacyjny gmach na planie litery "L". Jego elewację pokryto żółtą cegłą z czerwonymi wstawkami oraz elementami ze sztucznego kamienia. Budynek nieco odsunięto od ulicy i wzniesiono przed nim ozdobne ogrodzenie, zaś przed wjazdem na szkolny dziedziniec ustawiono bramę z motywami roślinnymi wykutymi w metalu. Kilkanaście lat później, w 1910 roku dokonano rozbudowy według projektu Carla Bruggera, twórcy kilku innych budynków szkolnych w naszym mieście: IV Liceum Ogólnokształcącego, gimnazjum przy pl. Klasztornym, czy podstawówki przy al. Legionów. Podobnie, jak w przypadku innych zaprojektowanych przez niego budynków o tej funkcji, elewację pokryto kolorową cegłą glazurowaną, zaś u szczytu znalazł się tympanon z okrągłym oknem w jego centralnej części.

Piękna szkoła w naszym mieście

W ostatnich latach tylko najzagorzalsi miłośnicy bytomskiej architektury potrafili dostrzec piękno w budynku podstawówki z ul. Chrobrego. Zabytkowa fasada z powodu fatalnej jakości powietrza na Śląsku i ponad wieku oddziaływania na nią warunków atmosferycznych obrosła brudem - nawet w nowszej części pokrytej połyskującą cegłą zrobiła się szara i matowa. Uczniowie, absolwenci i kadra pedagogiczna od dawna marzyli o przywróceniu dawnego blasku swojej szkole, co w końcu udało się osiągnąć za sprawą zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Zgłoszony projekt otrzymał aż 1337 głosów, dzięki czemu został wybrany do realizacji.

Latem postawiono rusztowania i rozpoczęto wielkie czyszczenie. To zadanie powierzono firmie Efekt sp. z o.o. z Chorzowa, która zaproponowała w przetargu najkorzystniejsze warunki. Robotnicy przy użyciu różnych technik pieczołowicie usuwają stary brud. Stosują do tego specjalne środki chemiczne oraz urządzenia myjące pod ciśnieniem, natomiast w przypadku trudności z całkowitym usunięciem zanieczyszczeń dopuszczono metodę piaskowania niskociśnieniowego. Ponadto wykonywane jest również spoinowanie murów i sklepień, wypełnianie ubytków ceglanych, naprawa spękań, obróbka blacharska oraz impregnacja, by zapobiec ponownemu zabrudzeniu elewacji. Wartość prac wynosi 1,1 mln.

Efekty są już widoczne

Dziś już możemy podziwiać efekty tych zabiegów. XIX-wieczna część budynku nie jest już czarna, tylko... żółta, z różowymi wstawkami ze sztucznego kamienia i ciemnoszarą ornamentyką. Z kolei nowsze skrzydło znów jest jasne, z żółtymi elementami pod oknami oraz zielonymi parapetami. Uroda Szkoły Podstawowej nr 4 bije z daleka.

Warto przypomnieć, że jesienią 2019 roku w budynku dokonano wymiany stolarki okiennej na nową, ale stylizowaną na oryginalną. Co ciekawe podczas tamtych prac znaleziono przedwojenne gazety oraz kartki zapisane przez uczniów w okresie międzywojennym.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon