Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej

11 listopada w Kancelarii Prezydenta RP - Andrzej Duda awansował na stopień generała broni Wiesława Kukułę, dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej. To jeden z najszybszych awansów generalskich w Wojsku Polskim. Pierwszy stopień generalski, ówcześnie pułkownik Kukuła, otrzymał w 2016 roku.

KPRP
Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Generał broni Wiesław Kukuła wywodzi się z wojsk specjalnych - służbę w 1 Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu rozpoczął w 1996 roku, jako młody podporucznik, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu. W 2012 roku objął dowodzenie tą jednostką - wtedy przemianowaną już na Jednostkę Wojskową Komandosów. W 2016 roku został wyznaczony przez ówczesnego ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, a dwa miesiące później - awansowany do stopnia generała brygady. Antoni Macierewicz powierzył mu misję utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej i, jak przyznają eksperci i wojskowi, generał z zadania wywiązywał się doskonale. Po trudnych początkach - zaczęły powstawać kolejne brygady WOT, a chętnych do służby było coraz więcej. Udało się pozyskać doświadczonych oficerów i podoficerów z jednostek liniowych, którzy skuszeni awansami i podwyżkami - zmieniali dotychczasowe berety na brązowy - "terytorialny". Niektóre źródła donoszą, że obecnie rozwój "terytorialsów" nieco wyhamował, pojawiają się też problemy kadrowe i organizacyjne. Chodzą też słuchy, że generał Kukuła jest forowany przez obecnego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, który forsuje jego kandydaturę na szefa sztabu generalnego.

Wojska Obrony Terytorialnej w Polsce

Obecnie w naszym kraju funkcjonuje, w różnym stopniu organizacji i ukompletowania, szesnaście Brygad Obrony Terytorialnej. 18 marca 2021 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o sformowaniu trzech kolejnych. Na naszym terenie działa 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. W jej skład wchodzą 131. batalion lekkiej piechoty w Gliwicach, 133. batalion lekkiej piechoty w Cieszynie oraz zalążek formowanej 17. Opolskiej Brygady OT - w postaci 171. batalionu lekkiej piechoty w Brzegu. Brygadę uzupełniają kompania dowodzenia i kompania logistyczna w Bytomiu.

Terytorialsi wspierają pograniczników

Od 8 listopada jednostki WOT mają podniesiony stan gotowości. 100 procent żołnierzy z 1, 2 i 4 Brygady działa w trybie 6-godzinnej gotowości. Brygada Mazowiecka jest w gotowości 12-godzinnej, sześć kolejnych - w 24-godzinnej. Śląska, choć dotąd nie była planowana do wsparcia, niewykluczone, że na dniach wyśle żołnierzy na wschodnią granicę. Ich zadaniem będzie wsparcie działań brygad przygranicznych - tak zwane "rotacje" dla odtworzenia sprawności bojowej. Nie ma jednak na razie mowy o "pospolitym ruszeniu" - wysyłani będą głównie specjaliści.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski Śpiący Lew

Uszkodzonego przez wandali Śpiącego Lwa poddano konserwacji

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Przywrócono połączenie Bytom-Gliwice

Ponad 4500 pasażerów połączenia kolejowego Bytom-Gliwice

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony