Właściciel EC Szombierki sprzedał część działek przed licytacją komorniczą

Cały kompleks Elektrociepłowni Szombierki został wyceniony na 11 milionów złotych. W czasie przygotowań do licytacji Rezonator S.A. sprzedał część działek. - To pokazuje, że czas najwyższy na podjęcie odpowiednich kroków w kierunku wywłaszczenia - uważa Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

Maciej Poloczek
EC Szombierki

- Zgodnie z przewidywaniami proces licytacji komorniczej nie przebiega bez komplikacji - mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzeczniczka Urzędu Miasta w Bytomiu.

Właściciel Elektrociepłowni Szombierki Rezonator S.A. w ostatnich dniach sprzedał część niezabudowanych działek wokół obiektu. Jak ustaliliśmy, kapitał zakładowy nowego właściciela to zaledwie 5 tys. złotych i jest on związany z Rezonatorem.

- Drogą mailową poinformowaliśmy o sprzedaży Urząd Marszałkowski w Katowicach. Jesteśmy też w stałym kontakcie z komornikiem - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk. - Ta sprzedaż nie wstrzymuje egzekucji komorniczej. Zgodnie z informacjami egzekucja będzie dalej prowadzona - dodaje.

Co dalej z licytacją EC Szombierki?

Sprzedaż działek być może nie wstrzyma, ale skomplikuje i - prawdopodobnie - wydłuży proces przejęcia EC Szombierki przez Urząd Miasta w Bytomiu oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach.

Po pierwsze, sprzedane działki nie będą podlegały licytacji komorniczej. Z tego powodu wyznaczona kwota 11 mln złotych jest nieaktualna. Bytomski magistrat zaskarżył jednak opis i oszacowanie nieruchomości.

- Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim braku wskazania przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego, że wycena dotyczy prawa użytkowania wieczystego a nie prawa własności gruntu, budynków i budowli. W wycenie biegły wskazał, że wyceniane nieruchomości posiadają dostęp do drogi publicznej przez drogę niepubliczną - żadna z nieruchomości nie ma prawnie zagwarantowanego dostępu do drogi publicznej - wyjaśnia Małgorzata Węgiel-Wnuk.

Po drugie, nawet jeśli Elektrociepłownia Szombierki zostanie wylicytowania, to ewentualny remont będzie utrudniony z powodu braku dostępu do okalających ją działek. Dowiedzieliśmy się, że z tego powodu analizowana jest możliwość skorzystania z prawa pierwokupu Urzędu Miasta w Bytomiu do niezabudowanych nieruchomości wokół EC Szombierki.

Wywłaszczenie EC Szombierki? "Czas najwyższy"

- To pokazuje, że czas najwyższy na podjęcie odpowiednich kroków w kierunku wywłaszczenia Elektrociepłowni Szombierki - uważa Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

Kongres niedawno zwracał się do Śląskiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o rozważenie zastosowania procedury wywłaszczenia zabytku na rzecz Skarbu Państwa lub samorządu, z powodu fatalnego i wciąż pogarszającego się stanu budynku.

- W dachu kotłowni i pompowni pojawiają się co raz większe ubytki, a w ślad za tym wzrasta wilgoć, wnętrza przemakają, przemarzają, posadzka wybrzusza się, ściany korodują. Jedna ze ścian pompowni pochyla się i należy mieć obawy, co do stanu i stabilności jej konstrukcji, ściany wewnętrzne osypują się - wyliczała na konferencji prasowej Joanna Budny-Rzepecka.

Woda wlewa się także do wieży zegarowej, z której usunięto pokrycie. Istnieją obawy, że zimą, kiedy będzie zamarzała w szczelinach, rozsadzi fragmenty ścian i spowoduje jeszcze większe zniszczenia.

- Sześć lat temu murów wyrastały pojedyncze drzewa, teraz to wygląda, jakby rósł tam pionowy las - opisywał architekt z Bytomia Grzegorz Pronobis.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Oszacowano wartość Elektrociepłowni Szombierki

EC Szombierki, Bytom

EC Szombierki jako Park Technologiczny. Projekt dyplomowy

EC Szombierki

EC Szombierki nie uda się zabezpieczyć przed zimą?

EC Szombierki (21.01.2022)

Licytacji EC Szombierki nie będzie. Długi zostały spłacone

Wizualizacje EC Szombierki jako Śląskiego Centrum Nauki "Szalter"

Elektrociepłownia Szombierki jako Śląskie Centrum Nauki