Właścicielka lokalu „Swojskie Jadło” wygrała w sądzie. Rozporządzenia ograniczające restauratorów nielegalne?

Sąd Rejonowy w Bytomiu/Swojskie Jadło Bytom Szombierki
Bytomskie „Swojskie Jadło”

Sąd Rejonowy w Bytomiu uznał za nielegalne rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku. W związku z tym oskarżona restauratorka została uniewinniona.

Do sądu wpłynęło pismo dotyczące Darii Paluch, właścicielki lokalu Swojskie Jadło. Bar włączył się w akcję #OtwieraMy. Polegała ona na przyjmowaniu gości w lokalach gastronomicznych, kiedy obowiązywały jeszcze obostrzenia wobec tego typu miejsc. 

Rozprawa odbyła się we wtorek, 16 listopada. Przewodniczyła jej sędzia Anna Odrobina. Sprawa została rozstrzygnięta na korzyść restauratorki.

- Sądy są po naszej stronie. Pomimo pseudo zakazów i nakazów nasza restauracja była otwarta podczas pandemii. Dziś odbyła się sprawa, która wygraliśmy - stwierdziła Daria Paluch.
- Brawo Daria. Bytomscy policjanci nachodzili lokal nielegalnie. Uświadamialiśmy policję wielokrotnie, że postępuje niezgodnie z prawem, a art. 58 ustawy o policji mówi jasno, że policjant jest obowiązany odmówić rozkazu lub polecenia przełożonego, jeśli wiąże się on z popełnieniem przestępstwa - dodał Maciej Mól działający w ramach Strajku Przedsiębiorców.

Wielu przedsiębiorców, mimo zakazów i sanitarnych obostrzeń, otwierało swoje lokale w lockdownie. Byli karani, po czym dochodzili swoich praw w sądach. Przykład? Kilka miesięcy temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił karę 30 tys. zł nałożoną na restauratora z Ostrowa Wielkopolskiego. Sanepid ukarał twierdzącego, że w lokalu są testerzy a nie klienci restauratora dwiema karami - za pierwszym razem było to 30 tys. zł, za drugim - 5 tys. zł. 

Dodajmy, że wyrok bytomskiego sądu nie jest prawomocny.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt Petralana odpowiedzialny biznes z Bytomia

Petralana – odpowiedzialny biznes z Bytomia

Byt ministerstwo na sprzedaz

Właściciele bytomskich lokali gastronomicznych chcą...

Byt kciuk w gore

Otwórz biznes w Bytomiu. Dostaniesz na to kasę

Byt szkolenie biznesowe

Biznesmeni będą się szkolić

Byt notatnik laptop kawa

Dotacje na założenie biznesu. Ruszył nabór

Byt szkolenia biznesowe agora

Darmowe szkolenia biznesowe wróciły do Agory

Byt konferencja czarna ksiega

Czarna Księga Odpadów ujawnia powiązania biznesu z władzą