Z Bytomia do Ukrainy. Karetka dla szpitala w mieście Równe

Kolejna karetka wyjechała z Bytomia do Ukrainy. Tym razem zbiórkę prowadziło Stowarzyszenie Lepsze Zabrze, które kupiło ambulans dla ukraińskiego miasta Równe. Samochód jeszcze niedawno wykorzystywany był w bytomskim Centrum Medycznym ZBM Zdrowie, które było jednym z darczyńców.

Stowarzyszenie Lepsze Zabrze rozpoczęło zbiórkę na karetkę wiosną 2022 roku. Jak tłumaczy Kamil Żbikowski, prezes stowarzyszenia i zabrzański radny, początkowo były to wpłaty indywidualne, ale później pojawiły się także większe wpłaty korporacyjne od firm z Zabrza, Gliwic czy Bytomia. Udało się zebrać blisko 60 tys. zł.

- Mogliśmy się pokusić o zakup używanej karetki w bardzo dobrym stanie. Samochód jest zadbany z z pełną historią serwisową. Na bieżąco remontowany i doposażany – mówi Kamil Żbikowski.

Karetka trafi do ukraińskiego miasta Równe

Karetka trafi do Szpitala Miejskiego nr 2 w Równem, które jest miastem partnerskim Zabrza. To wsparcie dla ludności cywilnej miasta, które nie znajduje się co prawda w bezpośredniej strefie walk, ala jak każde duże miasto w Ukrainie jest celem rosyjskich ataków.

- Karetka bardzo się przyda. U nas brakuje takiego sprzętu, bo dużo karetek pojechało na wschód Ukrainy. Dużo jest też zniszczonych. To dla nas bardzo duża pomoc – mówi Jurij Kozak, kierowca karetki ze szpitala w Równem.

Karetka jeszcze niedawno była wykorzystywana w transporcie medycznym przez Centrum Medyczne ZBM Zdrowie z Bytomia. Placówka była jednym z darczyńców. - Opuścili nam wiele tysięcy złotych. Dodatkowo dorzucili nosze i komplet opon na zmianę – zaznacza Żbikowski.

W poniedziałek, 16 stycznia 2023 r., karetka najpierw wyjechała z Bytomia do Zabrza, gdzie została przerejestrowana. Stamtąd do Oddziału Celnego w Gliwicach i dalej do miasta Równe w Ukrainie.

Bus z darami dla Ukraińców wyruszył do Drohobycza

Może Cię zainteresować:

Kolejny transport darów wyruszył z Bytomia do ukraińskiego Drohobycza

Autor: Arkadiusz Nauka

06/03/2022

Karetka z Bytomia w Kijowie

Może Cię zainteresować:

Bytomska karetka jest już na froncie w Kijowie. Pieniądze na nią zebrali bytomianie i Fundacja Petralana

Autor: Katarzyna Pachelska

03/03/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon