Zabytkowa kamienica przy ul. Piłsudskiego znowu lśni pięknem cegły. Odsłonięto elewację po renowacji

Hasło "don't look up" nie obowiązuje, jeśli przechodzicie obok kamienicy przy ul. Piłsudskiego 34-36 w śródmieściu Bytomia. Tam należy patrzeć w górę! Właśnie odsłonięto elewację tego zabytkowego budynku mieszkalnego po renowacji. Zobaczcie efekt (nomen omen).

Przez kilka miesięcy elewacja zabytkowej secesyjnej kamienicy przy ul. Piłsudskiego 34-36 w śródmieściu Bytomia była zasłonięta. Trwała renowacja kamienicy, w tym również jej frontu.

Elewacja kamienicy przy Piłsudskiego 34-36 odsłonięta

W końcu jednak 17 marca 2023 r. siatki ochronne zakrywające elewację zostały zdemontowane i mamy okazję zobaczyć, jak prezentuje się ten zabytek. Jest pięknie, trzeba przyznać. Wypucowana cegła pięknie kontrastuje z białymi elementami elewacji, w tym zdobieniami okien i elementów szczytowych.

Jednak sam remont kamienicy jeszcze się nie skończył. Jak informuje wykonawca, firma Efekt, nadal trwają prace niewidoczne z zewnątrz - remontowane są klatki schodowe, mieszkania, dachy, elewacja od strony podwórza.

- Nad przywróceniem kamienicom dawnego blasku codziennie pracuje kilkudziesięciu pracowników, których trud, zaangażowanie i odporność na niejednokrotnie niesprzyjające warunki atmosferyczne możecie ocenić m.in na załączonych zdjęciach - pisze Efekt na swoim profilu na Facebooku. - Wkrótce pokażemy Wam wyremontowane klatki schodowe i mieszkania oraz bardziej szczegółowo opiszemy zakres wykonanych prac. To już kolejna odrestaurowana elewacja w ciągu ulicy Piłsudskiego, a za kilka tygodni demontujemy kolejne rusztowania - dodaje.

Będą mieszkania dla osób z niepełnosprawnością na parterze i dodatkowe lokale na strychu

- W kamienicy przy ul. Piłsudskiego 34-36 na lokale mieszalne został zaadaptowany strych - mówi Magdalena Górak, dyrektor Bytomskich Mieszkań. Budynek przeszedł kompleksową modernizację, łącznie z wymianą stropów i wszystkich niezbędnych instalacji. Co więcej, cztery mieszkania na parterze będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawności. Nowi lokatorzy z okien mieszkań będą mieć widok na zrewitalizowany teren przy ul. Kwietniewskiego.

Projekt: AiM Architekci

Program prac konserwatorskich: Sylwia Namyślak i Milena Suwalska, nadzór konserwatorski: Sylwia Namyślak

Przypomnijmy, że Efekt rewitalizuje również kamienice przy ul. Piłsudskiego 50 i Kwietniewskiego 23, a niedawno zakończył się remont kamienicy przy Piłsudskiego 42.

Przypomnijmy, że przy ul. Piłsudskiego realizowany jest projekt Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 - Bytom Śródmieście, Rozbark. To jedna z tych inicjatyw w Gminnym Programie Rewitalizacji, która stawia na poprawę wizerunku Śródmieścia. Łącznie remontowanych jest siedem kamienic, w których znajdzie się ponad 70 mieszkań, które zasilą bytomski zasób komunalny.

Elewacja Kwietniewskiego

Może Cię zainteresować:

Łał! Elewacja kamienicy przy Kwietniewskiego po renowacji odsłonięta. Robi wrażenie!

Autor: Katarzyna Pachelska

04/01/2023

Zagospodarowanie centurm Bytomia

Może Cię zainteresować:

Na ścianie oficyny przy ul. Piłsudskiego powstanie mural. Wykonawca zostanie wyłoniony w konkursie

Autor: Martyna Urban

28/02/2023

Bytom Remontowane kamienice na Dworcowej

Może Cię zainteresować:

Architektura Bytomia, którą w końcu można się chwalić. Kamienice przy Dworcowej znowu są piękne

Autor: Maciej Poloczek

12/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon