Na ścianie oficyny przy ul. Piłsudskiego powstanie mural. Wykonawca zostanie wyłoniony w konkursie

W centrum Bytomia w miejscu wyburzonych kamienic przy ul. Kwietniewskiego 11-15 trwa realizacja zadania, którego celem jest zagospodarowanie przestrzeni. Teren w ścisłym centrum zostanie zmieniony w ogólnodostępne, przyjazne mieszkańcom miejsce rekreacyjno-integracyjne. Urząd miejski ogłosił konkurs na projekt muralu, który powstanie na ścianie oficyny przy ulicy Piłsudskiego.

W czerwcu 2022 roku rozpoczęły się prace budowalne przy ulicy Kwietniewskiego. Kamienicy o numerach 11-15 zostały wyburzone. Jednym elementem, który pozostał na swoim miejscu jest część frontowej ściany pochodzącej z 1903 roku. Na początku stycznia firma Efekt pochwaliła się efektem renowacji frontowej ściany.

Przypomnijmy, że w tym miejscu jest realizowany projekt "Zagospodarowanie przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne przy ul. Kwietniewskiego 11-15".

Na ścianie oficyny przy ul. Piłsudskiego powstanie mural

Urząd Miejski w Bytomiu ogłosił konkurs na wykonawcę projektu muralu, który ma powstać na prawie 14-metrowej na południowej elewacji oficyny kamienicy przy ul. Piłsudskiego 34-36. Pokryje on co najmniej 71 mkw. powierzchni ściany.

- Koncepcja, by na jednej ze śródmiejskich ścian powstał mural, zrodziła się w trakcie realizacji projektu rewitalizacyjnego - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. - Nowy mural będzie sąsiadował z odnowionymi kamienicami w kwartale pomiędzy ulicami Piłsudskiego i Kwietniewskiego oraz z nową przestrzenią rekreacyjną - dodaje.

Artyści, studenci i absolwenci uczelni plastycznych z całej Polski powalczą o nagrodę w wysokości 10 tys. zł za stworzenie projektu muralu. Najlepsze prace powalczą w internetowym głosowaniu o możliwość realizacji na prawie ścianie oficyny przy ul. Piłsudskiego. Prace konkursowe można zgłaszać do 31 marca. Komplet dokumentów, tj. projekt muralu wraz z Kartą Zgłoszeniową, oświadczenie dotyczącym RODO, należy złożyć w formie elektronicznej na adres promo@um.bytom.pl.

- Ściana przy ul. Piłsudskiego to dopiero początek. Zależy nam na tym, by do aranżacji miejskiej przestrzeni systematycznie zapraszać artystów. Chcielibyśmy, by co roku na jednej ze ścian bytomskich kamienic powstawał nowy mural - mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji.

Konkurs na projekt muralu
Konkurs na projekt muralu

Przypomnijmy, że najnowszy mural w Bytomiu został odsłonięty w październiku 2022 roku przy skwerze „Spotkania” znajdującym się pomiędzy ulicą Rycerską a Korfantego. Nazwa skweru, gdzie znajduje się się nowy mural nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona do obrazu Brunona Schulza.

- Skwer "Spotkania" to miejsce na kulturalnej mapie Bytomia, które ma przypominać nie tylko o bogatej twórczości Brunona Schulza, ale również o Drohobyczu, naszym mieście partnerskim, gdzie żył i tworzył wybitny pisarz, malarz, rysownik oraz grafik - mówił podczas uroczystości Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Siłownia, labirynt i nie tylko

Przy ul. Kwietniewskiego powstanie centrum integracji społecznej, gdzie wybudowana zostanie siłownia plenerowa, labirynt dla dzieci oraz postawione zostaną ławeczki, natomiast szklaną fasadą zostanie zamknięta dziura, która powstała po wyburzonych kamienicach.

Celem zadania, którego podjęło się katowickie biuro architektoniczne Nova Projekt jest zagospodarowanie przestrzeni po wyburzonych kamienicach przy ul. Kwietniewskiego 11-15. Przestrzeń w ścisłym centrum zostanie zmieniona w ogólnodostępny, przyjazny mieszkańcom teren rekreacyjno-integracyjny. Szczególny nacisk kładziony jest na integrację różnych grup wiekowych oraz zapewnienie im bezpieczeństwa.

W kolejnym etapie inwestycji montowana będzie stalowa konstrukcja i szklana fasada, która odgrodzi teren od gwarnej ulicy. Obiekt ponadto będzie oświetlony i wyposażony w monitoring.

Inwestycja ma być zakończona do połowy 2023 roku. Dofinansowanie na nią w wysokości 5,7 mln złotych zostało przyznane w połowie 2019 roku. Inwestorem zadania jest spółka: KBP BWI POLSKA Spółka z o.o. Sp. komandytowa. Projekt opracowała pracownia: NOVA Projekt Tomasz Korek.

Elewacja Kwietniewskiego

Może Cię zainteresować:

Łał! Elewacja kamienicy przy Kwietniewskiego po renowacji odsłonięta. Robi wrażenie!

Autor: Katarzyna Pachelska

04/01/2023

Nowe murale w Rozbarku i Śródmieściu

Może Cię zainteresować:

Bruno Schulz w Bytomiu: jeden mural już jest, drugi właśnie powstaje

Autor: Daniel Lekszycki

28/09/2022

Mural kwk rozbark 01

Może Cię zainteresować:

Nowy mural na Rozbarku. Artyści ozdobili mur kopalni

Autor: Daniel Lekszycki

25/09/2021

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon