Zakończono pierwszy etap rozbudowy infrastuktury Bytomskiego Jarmarku Staroci

Zakończył się pierwszy etap rozbudowy infrastruktury Bytomskiego Jarmarku Staroci. Kosztem ponad 2 mln zł powstało 40 stanowisk, budynek gospodarczy z sanitariatami, teren został oświetlony i ogrodzony, a jego nawierzchnia utwardzona. Wystawcy będą mogli skorzystać z nowej infrastruktury od marca, a miasto zamierza w kolejnych latach kontynuować prace w rejonie Jarmarku licząc, że sfinansuje je z unijnych pieniędzy.

Przeniesienie Bytomskiego Jarmarku Staroci na teren byłego kąpieliska otwartego przy ul. Frycza-Modrzewskiego wraz z rozbudową infrastruktury dla Jarmarku dokonało się za sprawą 3780 mieszkańców. Tylu bowiem zagłosowało za realizacją tej inwestycji w ramach Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego - po raz pierwszy ten projekt został zgłoszony w roku 2021, ale wówczas nie udało się zebrać wystarczającej ilości głosów. Inicjatorzy przedsięwzięcia byli jednak konsekwentni i w drugim podejściu dopięli swego. Efekty?

– Łącznie powstało 20 dużych i małych stanowisk, na których wystawcy będą mogli eksponować swoje towary. Powstał budynek gospodarczy z sanitariatami a teren został oświetlony i ogrodzony – podsumowuje wyniki wartej ponad 2 mln zł inwestycji Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Oprócz tego wymieniono sieć wodno-kanalizacyjną oraz elektryczną, a także wyremontowano i utwardzono nawierzchnię terenu. Zaaranżowane zostało także miejsce dla małej gastronomii.

Przedstawiciele ratusza zapowiadają, że to jeszcze nie koniec zmian. Podkreślają, że Bytomski Jarmark Staroci to jeden z największych jarmarków staroci w Polsce i że za jego sprawą w każdy pierwszy piątek i sobotę miesiąca do miasta przyjeżdża od kilkudziesięciu nawet do pół tysiąca wystawców z całego kraju. Stąd też w planach jest drugi etap rozbudowy.

Rozbudowa infrastruktury Bytomskiego Jarmarku Staroci
Rozbudowa infrastruktury Bytomskiego Jarmarku Staroci - wizualizacja. Mat. UM Bytom

Projekt „Rekultywacja terenu zielonego przy ul. Frycza Modrzewskiego w Bytomiu” zakłada budowę nowych alejek, ławek, stoisk oraz zagospodarowanie zieleni. Pod warunkiem rzecz jasna, że znajdą się na to pieniądze, a orientacyjna wartość tego etapu szacowany jest na 927 tys. zł. Bytom zapowiada, że wystąpi o unijne dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego. Jeśli mu się uda zdobyć te pieniądze, to projekt zostanie zrealizowany w 2025 roku.

– Bytomski Jarmark Staroci to prawdziwa marka wśród kolekcjonerów. Chcemy poprawiać warunki dla handlarzy i odwiedzających jarmark, dlatego inwestujemy w infrastrukturę Bytomskiego Jarmarku Staroci – podkreśla Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Bytomski Jarmark Staroci

Może Cię zainteresować:

Bytomski Jarmark Staroci w nowym miejscu. Będą stałe stoiska, oświetlenie i toalety

Autor: Patryk Osadnik

25/05/2023

Budżet Obywatelski 2023. Spotkanie autorów zwycięskich projektów z prezydentem Mariuszem Wołoszem

Może Cię zainteresować:

Budżet Obywatelski 2023. Na jakie projekty zagłosowali mieszkańcy Bytomia?

Autor: Redakcja Bytomski

22/10/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon