Zarzuty dla dwójki byłych członków zarządu Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego

Katowicka Prokuratura Okręgowa postawiła dwójce byłych członków zarządu Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego zarzut działania na szkodę spółki. Zdaniem śledczych, skutkiem poczynań Ewy T. i Daniela S. BPK straciło blisko 1,3 mln zł.

UM Bytom
Bytomskie Przedsiebiorstwo Komunalne

Wedle ustaleń śledczych oskarżeni członkowie zarządu Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego w latach 2016-2017 podpisali w jego imieniu umowy z szeregiem fundacji, zajmujących się propagowaniem działalności sportowej w Bytomiu.

- Umowy dotyczyły udzielenia pożyczek gotówkowych tym podmiotom i zawarte zostały bez obowiązkowego zweryfikowania ich sytuacji ekonomicznej. W następstwie tych działań i złej kondycji finansowej pożyczkobiorców, środki finansowe Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego zostały bezpowrotnie utracone – informuje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Jak szacują śledczy w rezultacie niedopełnienia obowiązków przez oskarżonych byłych członków zarządu Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne straciło niemal 1,3 mln zł stąd też prokurator w akcie oskarżenia postawił zarzut działanie na szkodę spółki, którego konsekwencją było wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Przypomnijmy, że to nie pierwsza prokuratorska sprawa związana z Bytomskim Przedsiębiorstwem Komunalnym. W grudniu 2021 roku Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała do Sądu Rejonowego w Bytomiu akt oskarżenia przeciwko byłym członkom zarządu BPK zarzucając im niegospodarność i działania szkodę zarządzanej przez nich spółki. Wówczas szło o podpisaną w czerwcu 2014 r. przez oskarżonych z prywatnym przedsiębiorcą umową o przyjmowanie odpadów. Według śledczych w umowie tej przewidziano ceny usług znacznie zaniżone w stosunku do występujących w normalnym obrocie gospodarczym, a przyjęte stawki za przechowywanie odpadów znacznie niższe niż określone w regulaminie wewnętrznym przedsiębiorstwa. Skutkiem tego miało dojść do „znacznej szkody majątkowej” w BPK w wysokości niemal 595 tys. zł.

Nalot na nielegalną fabrykę papierosów w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

W Bytomiu namierzono nielegalną wytwórnię papierosów. Służby zrobiły nalot

Autor: Redakcja Bytomski

29/06/2024

Kopalnia Bobrek

Może Cię zainteresować:

KWK „Bobrek” w Bytomiu do wcześniejszej likwidacji i to już w 2026 roku. Powodem brak możliwości bezpiecznego wydobycia

Autor: Michał Wroński

28/06/2024

Spółka Restrukturyzacji Kopalń

Może Cię zainteresować:

Inspektorka bytomskiego oddziału SRK oskarżona o przyjęcie ponad 180 tys. złotych w łapówkach

Autor: Patryk Osadnik

27/12/2021

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon