Celma zainwestuje w strefie

Znany polski producent elektronarzędzi - CELMA - zbuduje swój zakład w Bytomskiej Strefie Aktywności Gospodarczej.

W wielu polskich domach do dziś korzysta się z wiertarek wyprodukowanych przez Celmę kilkadziesiąt lat temu. To długowieczne narzędzia, znacznie bardziej niezawodne niż tanie urządzenia sprowadzane z Azji. Ten polski producent zdecydował się uruchomić działalność w naszym mieście, co jest efektem przetargu na dzierżawę terenów w drugim etapie Bytomskie Strefy Aktywności Gospodarczej. Spółka w ciągu trzech lat kosztem 1,1 mln zł wybuduje przy ul. Hajdy halę o powierzchni 3,5 tys. m2 wraz z infrastrukturą techniczno-biurową. Jest szansa, że inwestycja zakończy się w 2016 roku. W zakładzie ma powstać 40 miejsc pracy, lecz docelowo firma chce zatrudniać w Bytomiu 150 osób. Z racji działalności w BSAG CELMA będzie dzierżawić teren leżący przy Obwodnicy Północnej i autostradzie A1 na preferencyjnych warunkach, a w przyszłości będzie mogła go nabyć na własność.

Niestety niepowodzeniem zakończyły się negocjacje z drugim zwycięzcą przetargu - Inpol z Piekar Śląskich - który miał wydzierżawić sąsiedni teren. Firma kilkakrotnie zmianiała swoje decyzje, aż w końcu zrezygnowała z inwestycji. W związku z tym powyższy obszar o powierzchni 1,3 ha zostanie włączony do kolejnego przegargu, w ramach którego miasto zaoferuje również miejsca na terenach po dawnej kopalni Rozbark. Data ogłoszenia postępowania nie jest jeszcze znana.

Prócz Celmy w BSAG przy ul. Hajdy dotąd zdecydowały się zainwestować jeszcze trzy inne firmy: Quinto, Integra i Gas Engineering. Łącznie na otwarcie nowych zakładów w Bytomiu przeznaczą 6,9 mln zł, a zatrudnią w nich minimum 148 pracowników. Lokalizacja przy ul. Hajdy jest bardzo atrakcyjna ze względu na uzbrojenie terenu oraz sąsiedztwo Obwodnicy Północnej Aglomeracji Górnośląskiej i dwóch węzłów autostrady A1. Ponadto tuż obok znajduje się piekarska Strefa Aktywności Gospodarczej, w której jednak nie ma już wolnych działek.

W kolejnych etapach BSAG miasto zaoferuje inwestorom tereny po dawnej kopalni Rozbark leżące przy ul. Kilara, pomiędzy dwoma głównymi trasami do Katowic: ul. Chorzowską (DK79) i ul. Łagiewnicką, a także działki przy ul. Dworskiej, nieopodal Obwodnicy Północnej i autostrady A1. Oba obszary są zlokalizowane blisko centrum miasta, ale w okolicach oddalonych od zabudowań mieszkalnych.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Byt dworska bsag

BSAG: Jedna firma stanęła do przetargu

Byt bsag rozbark

Kolejna porażka Strefy Aktywności Gospodarczej?

Kolejne przetargi na działki w BSAG

Nowi inwestorzy w strefie

Byt bsag hajdy

Miało być niemal 400 miejsc pracy. Jest ZERO!

Bytomski4 BSAG

Pierwsi inwestorzy w strefie

Bytomski4 BSAG

Strefa gospodarcza rusza na dobre! Czy tym...