Bytomski ratusz od średniowiecza do 1945 r.

Skąd w ratuszu wzięły się niedźwiedzie? Dlaczego zamieszkał w nim papież Klemens VIII? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w nowej książce, która właśnie trafiła do księgarń.

Byt ratusz w bytomiu maniecki wojcik

Bytom posiada najdłuższą i najbogatszą historię spośród miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Ślady przeszłości można spotkać tu na każdym kroku. Opublikowane dotąd książki nie zdołały jednak w pełni wyczerpać tematu dziejów miasta, jego mieszkańców i tutejszych budowli. Kolejne pozycje pojawiają się stosunkowo rzadko, dlatego za każdym razem wydanie nowej książki jest znaczącym wydarzeniem.

Współtwórcy świetnego projektu Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury - Jacek Maniecki i Marek Wojcik - mają za sobą wiele godzin spędzonych w przeróżnych archiwach w poszukiwaniu informacji o tutejszych kamienicach i willach. Tym razem zajęli się przeszłością siedzib władz Bytomia. W ostatnich dniach nakładem fundacji Kruszce Śląska ukazała się książka "Ratusz w Bytomiu" ich autorstwa.

Choć publikacja Wojcika i Manieckiego wygląda niepozornie, to jej zawartość robi wrażenie. Na zaledwie 48 stronach zmieścili dzieje bytomskich ratuszy od XIV wieku do 1945 r. oraz duże reprodukcje starych zdjęć i projektów budowlanych. Książka jest do tego stopnia szczegółowa, że jej czytelnicy dowiedzą się m.in. jak nazywali się dozorcy zamieszkujący w ratuszu na początku XX w. oraz jakich pieców używano do ogrzewania wnętrz.

Przeczytaj też: Pierwsza kronika Bytomia już w sprzedaży

Autorzy podjęli się również weryfikacji wniosków z badań archeologicznych przeprowadzonych na Rynku pod koniec lat 90'. Informacje przedstawione w ich książce wskazują, iż obiekt, którego zarys oznaczono na płycie Rynku u wylotu ul. Podgórnej kamienną okładziną wcale nie był siedzibą władz miejskich. To z kolei oznacza, że od przeszło dekady umieszczona tam tablica pamiątkowa wprowadza przechodniów w błąd.

Książka "Ratusz w Bytomiu" powinna się znaleźć w biblioteczce każdego miłośnika historii naszego miasta. Można ją nabyć w księgarni na rogu ul. Dworcowej i pl. Kościuszki za zaledwie 12 zł.

W sobotę, 12 grudnia o godzinie 12:00 w Biurze Promocji Bytomia odbędzie się spotkanie z autorami, podczas którego będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat bytomskiego ratusza. Zapraszamy!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon