Pierwsze w Polsce muzeum z bankiem DNA!

Muzeum Górnośląskie idzie do przodu! Placówka stworzyła pierwszy w Polsce, działający przy muzeum, Bank DNA. Ponadto może pochwalić się nową strefą wejścia i stroną internetową, a także przygotowała konkurencyjną ofertę wystaw i ekspozycji. Muzeum zmienia się na lepsze!

Nowa strefa wejścia do Muzeum Górnośląskiego, składająca się z kasy i szatni, powstała dzięki dotacji celowej Urzędu Marszałkowskiego. Po przeprowadzonym remoncie możliwe jest korzystanie z windy już z poziomu parteru, co niweluje bariery dla niepełnosprawnych. Dzięki renowacji wnętrze jest także zdecydowanie nowocześniejsze i bardziej atrakcyjne wizualnie.

Drugą, wprowadzoną zmianą, jest nowa strona Muzeum Górnośląskiego. Dzięki czytelnemu i intuicyjnemu interfejsowi korzystanie z niej będzie zdecydowanie łatwiejsze. Strona jest responsywna, co oznacza, że czytelnie wyświetla się na wszystkich, dostępnych na rynku, urządzeniach mobilnych. Platforma została także przystosowana pod kątem osób niedowidzących – ma nawigację tabulatorem, tryb wysokiego kontrastu, powiększenia tekstów i tryb monochromatyczny.

To nie wszystkie nowości – Muzeum Górnośląskie jako pierwsze w Polsce zdecydowało się wprowadzić tzw. „Muzeum przyszłości”, czyli Bank DNA. Już od początku tego roku placówka uczestniczy w procesie zabezpieczania materiałów genetycznych gatunków zagrożonych czy szczególnie narażonych na negatywny wpływ działalności człowieka. Placówka dostanie także unikatowe materiały tkankowe dużych ssaków: zwierząt drapieżnych i roślinożernych z różnych regionów świata. Pozwoli to na odtworzenie wymarłych kilka czy kilkanaście tysięcy lat temu gatunków – na podstawie ich materiału genetycznego.

Wprowadzone zmiany są nie tylko interesującą innowacją. Mają one bardzo praktyczny wymiar – sprawią, że oferta placówki będzie bardziej atrakcyjna dla mieszkańców, a samo Muzeum Górnośląskie bardziej dostępne, także dla niepełnosprawnych bytomian.

Placówka od dawna posiada swoją ofertę edukacyjną dla niepełnosprawnych. Prowadzone są lekcje arteterapeutyczne, podczas których metody edukacyjne uzależniane są od stopnia niepełnosprawności. Zajęcia rozwijają nie tylko zdolności manualne i umysłowe, ale także uczą pracy w grupie, rozbudzają zainteresowania i stymulują rozwój. Co szczególnie istotne – koszt udziału w nich wynosi tylko 1 zł.

Prócz stałej oferty Muzeum proponuje mieszkańcom także nowe projekty – od kwietnia realizowany będzie „Pięciopak kultury”. Polega on na pokazie pięciu eksponatów – każdym z innego działu. Niepowiązane ze sobą zabytki będzie łączyć jedno słowo, zmuszając zwiedzających do poszukiwania skojarzeń. Również z początkiem kwietnia w Muzeum zaprezentowana zostanie wystawa „Fotografia Dzikiej Przyrody 2015” zawierająca zdjęcia z całego świata, nagrodzone w konkursie Wildlife Photographer of the Year 2015.

Podczas zaplanowanej na 14 maja Nocy Muzeów zobaczymy z kolei wystawę „Z aparatem w ręku. Śląsk oczyma Paula Rothera”. Jej autorem jest bytomianin, Paul Rother, który na fotografiach zaprezentował piękno śląskich krajobrazów, architektury oraz postaci. Pejzaże i architekturę ukazywać będzie także zaplanowana na listopad wystawa „Kresowe miasta i miasteczka. Fotografie Józefa Dańdy”, autorstwa urodzonego na Śląsku artysty, Józefa Dańdy,.

Tegorocznemu Art Naif Festiwal towarzyszyć będzie z kolei wystawa „Na pograniczu światów” prezentująca prace artystów znanych i tych, dopiero rozpoczynających swoją karierę. W tym roku będzie można zobaczyć także wystawy: „Wystarczy zupełnie światło i czerń – grafiki i rysunki Leona Wyczółkowskiego ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego” (wrzesień-październik) oraz „Aldona Mickiewicz – malarstwo, rysunek” (listopad-luty).

fot. Witalis Szołtys / MGB

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Wystawa Muzeum Górnośląskie3

Wystawa w naszym muzeum tylko dla ludzi o mocnych nerwach

Byt domasław nekropolia arystokracji

Znaleziska z epoki żelaza w Muzeum Górnośląskim

Byt heinrich schulz beuthen

Kompozytor, który kochał Bytom

Bytomski5 plakat prl

"Posłuszny, zwinny, wierny jak pies", czyli z...

Bytomski5 muzeum gornoslaskie

Dziś Muzeum Górnośląskie za darmo!

Bytomski5 muzeum likwidacja porzadek

Marszałek chce oddać Muzeum

Bytomski2 rozbieranie lska listopad 2012

Rozbieranie Śląska - Zabytki industrialne