Budowa nowej ciepłowni zakończona

Dziś oficjalnie otwarto nowy zakład ciepłowniczy w Miechowicach. Obiekt postawiono w ekspresowym tempie. Jego budowa trwała od jesieni zeszłego roku.

Generalnym wykonawcą prac była warszawska spółka Erbud, która przy tym zadaniu współpracowała z 56 firmami podwykonawczymi. Przez ostatni rok na placu budowy pracowało przeszło 800 osób. Nowa jednostka jest w pełni zautomatyzowana. Wyposażono ją w nowoczesny kocioł wodno-rusztowy o mocy 25 megawatów, wysoki na 60 m komin oraz ponad stumetrowy most nawęglania.

Fiński koncern Fortum, który w budowę nowej miechowickiej ciepłowni zainwestował 50 milionów złotych, zapewnia że produkowane będzie w niej ekologiczne ciepło. Zakład ma spełniać rygorystyczne normy środowiskowe, a w dodatku zaprojektowano go w taki sposób, że w przypadku dalszego zaostrzenia limitów emisyjnych, będzie można go do nich dostosować bez konieczności ingerowania w jego konstrukcję.

- Powstanie nowej ciepłowni w Bytomiu jest elementem szerokiego planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast, którego wartość do 2022 roku przekroczy miliard złotych. Nasze działania mają na celu zapewnienie mieszkańcom stałych i bezpiecznych dostaw ciepła w perspektywie długoterminowej. Kolejnym etapem procesu inwestycyjnego jest ukończenie budowy wielopaliwowej elektrociepłowni w Zabrzu i poprowadzenie 10-kilometrowej magistrali, która pozwoli na połączenie systemów ciepłowniczych obu miast - powiedział Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji Fortum.

W trakcie dzisiejszego otwarcia przedstawiciele inwestora i władz miejskich zainaugurowały budowę sieci Bytom-Zabrze. Fortum przeznaczy na ten cel ok. 60 mln zł. Sieć będzie umożliwiać przesyłanie ciepła w obu kierunkach. Aby ograniczyć ingerencję w otoczenie i środowisko naturalne, sieć zostanie poprowadzona pod ziemią, a część prac będzie wykonywana innowacyjną metodą tak zwanego mikrotunellingu, która pozwala na bezwykopowe układanie rur. W ten sposób sieć zostanie poprowadzona między innymi pod rzeką Bytomką, torami kolejowymi i tramwajowymi, a także drogą krajową nr 88. Umowa na budowę instalacji została podpisana we wrześniu, a zakończenie projektu planowane jest na listopad 2018 roku, wraz z oddaniem nowej zabrzańskiej elektrociepłowni.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?