Gdzie się podziały śląskie talenty?

Dlaczego piłkarski potencjał Górnego Śląska nie jest wykorzystywany? W sezonie 2017/18 po raz kolejny tylko dwa śląskie kluby (Górnik i Piast) grają w LOTTO Ekstraklasie. Po spadku Gwarka taka sama będzie liczba klubów z województwa śląskiego uczestniczących w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów. W kilku ostatnich edycjach największego dziecięcego turnieju piłki nożnej w naszym kraju – „Z podwórka na stadion” o Puchar Tymbarku – drużyny ze Śląska zajmowały z kolei wysokie miejsca w ogólnopolskim finale wyłącznie w kategoriach dziewcząt.

Ta wyliczanka może wywołać nostalgię za niekoniecznie bardzo odległymi czasami. O ile żaden ze śląskich klubów nie zdobył bowiem mistrzostwa Polski od ponad ćwierć wieku, a sezony, gdy połowę najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju tworzyły kluby z tego regionu (lata 50. i 60.), to przeszłość rzeczywiście lekko zamierzchła, o tyle jeszcze… dwa sezony temu w Ekstraklasie występowało dwa razy więcej klubów z województwa śląskiego niż obecnie.

Przyczyn takiego stanu rzeczy można by wskazać wiele. Kluczowe jest jednak to, że na Śląsku nadal rodzą się piłkarskie talenty. Wśród kadrowiczów Adama Nawałki, którzy zostali powołani na ubiegłoroczne finały Euro 2016, najwięcej, bo aż pięciu, zaczynało swoją piłkarską karierę właśnie w tym województwie. Mowa nie tylko o Miliku i Gliku, ale również Piszczku, Jodłowcu i Błaszczykowskim. Tymczasem w minionej edycji innego spośród największych ogólnopolskich turniejów piłki nożnej dla dzieci i młodzieży – Deichmann Minimistrzostw – aż do meczu finałowego w kategorii wiekowej do lat 11 dotarł prezentujący techniczny futbol zespół z Nowego Miasteczka Śląskiego.

Dlaczego jednak sukcesów śląskich klubów na wszystkich szczeblach jest w ostatnim czasie tak mało? W województwie nie brakuje przecież szkółek ani akademii piłkarskich. Czy śląskim klubom brakuje cierpliwości w pracy z dziećmi i młodzieżą?

Właśnie cierpliwość i zrównoważony rozwój stoją za zasięgiem oraz skalą działalności Football Academy – największej sieci szkółek piłkarskich dla dzieci w Polsce. Założona w 2009 roku w Opolu, dziś liczy już ponad 150 oddziałów, w których trenuje kilkanaście tysięcy młodych piłkarzy. Ta liczna grupa selekcyjna z roku na rok może pochwalić się coraz większymi sukcesami zarówno swoich ośrodków (np. zwycięstwami w Tymbarku i Deichmannie), jak i zawodników, którzy są powoływani m.in. na zgrupowania Letniej Akademii Młodych Orłów PZPN.

W szkółkach Football Academy pracuje się z dziećmi już od czwartego, a dzięki projektowi Football Baby, nawet drugiego roku życia. Z jednej strony, w FA nie występuje selekcja, a do szkółki można zapisać każde chętne dziecko. Z drugiej, z myślą o rozwoju najlepszych zawodników stworzono takie inicjatywy, jak Mistrzostwa Polski, Kadry Regionalne czy Reprezentację Polski, a nawet Szkołę Mistrzostwa Sportowego FASE w Szczecinie. Takie dwutorowe wejście pozwala każdemu zawodnikowi osiągnąć swoją granicę mistrzostwa sportowego – piłkarza zawodowego, amatora czy po prostu zdrowego, aktywnego człowieka.

Wniosek jest prosty. W największej – obok województwa mazowieckiego – grupie selekcyjnej w kraju rodzą się kolejne talenty. Trzeba je tylko wyłowić i oszlifować. Jedynie projekty nastawione na długofalowość procesu kształcenia dają szansę na doprowadzenie tego procesu do fazy końcowej. Takie cele stawiają sobie działające coraz dynamicznej, także na terenie województwa śląskiego oddziały Football Academy. Funkcjonujący od kilku lat ośrodek w Bielsku-Białej już może szczycić się reprezentantami Polski Football Academy, królem strzelców ostatniej edycji Mistrzostw Polski oraz czwartą najlepszą drużyną w kraju w kategorii wiekowej do lat 10. Coraz prężniej działają też ośrodki FA w Zawierciu, Zabrzu czy Rudzie Śląskiej.

djembed

Football Academy zapewnia możliwość dołączenia do ogólnopolskiego projektu osobom które chcą realizować swoje pasje i od zawsze marzyli o posiadaniu własnego klubu. Dla wszystkich mieszkańców województwa śląskiego, zainteresowanych współpracą przy tej inicjatywie przygotowano wyjątkowe warunki współpracy. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego partnera.

Pomóż przywrócić Śląskowi należne miejsce na piłkarskiej mapie Polski!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon