Będą święcić pokarmy w strojach rozbarskich

Od kilku lat święcenie pokarmów w parafii św. Jacka w Bytomiu ma szczególną oprawę. W Wielką Sobotę kościół wypełniają wierni w strojach rozbarsko-bytomskich. To jedyna okazja w roku, by zobaczyć tylu ludzi w tradycyjnych śląskich ubiorach.

Byt swiecenie pokarmow rozbark

Święcenie w strojach rozbarskich zainicjował w 2012 roku Piotr Mankiewicz, rozbarczanin, dawny pracownik Kopalni Rozbark i twórca Muzeum Chleba w Radzionkowie. Po raz pierwszy do kościoła św. Jacka przyszło ze święconkami 130 osób w tradycyjnych ubraniach. Przez kolejne lata ta liczba ciągle rosła i najpewniej w najbliższą sobotę na Rozbarku pojawi się jeszcze więcej wiernych w strojach śląskich.

W święceniu pokarmów w Świętym Jacku biorą udział nie tylko osoby z najbliższej okolicy, ale także mieszkańcy Radzionkowa, Piekar Śląskich, czy Chorzowa. Na terenach tych miast również noszono w przeszłości strój rozbarsko-bytomski. Jego zasięg obejmował uprzemysłowioną część regionu, sięgając nawet po Mikołów i Mysłowice.

Strój rozbarsko-bytomski jest jednym z najpiękniejszych strojów ludowych w Polsce, dlatego dobrze, że takie inicjatywy jak święcenie pokarmów na Rozbarku, czy procesje Bożego Ciała w Lipinach kultywują tradycję jego noszenia. W ten sposób wciąż mamy żywy kontakt z historycznym ubiorem i możemy go podziwiać nie tylko za szybą muzealnej wystawy.

Tegoroczne święcenie pokarmów w strojach śląskich odbędzie się w kościele św. Jacka przy ul. Matejki 1 31 marca o 14:00. Co ciekawe, uroczystość będzie prowadzona przez księży w języku śląskim.

fot. Ewa Zielińska / ZELD.pl

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Adolf hitler platz

Dariusz Zalega: W Bytomiu szykowano zamach na Hitlera

Parowóz Ryś

Przemytnicy, kontrole w pociągu. Zresztą przeżyjcie to sami

Szyb Południowy w Bytomiu

Są pomysły na Szyb Południowy. To zmieni wizerunek Bytomia?

Byt cmentarz zydowski

Stary cmentarz żydowski w końcu trafił do...

Byt kosciol bobrek drewniany

Drewniany kościół z Bobrka odzyskał dawny blask

Byt ruiny palacu miechowice10

Nareszcie zabezpieczą pałac

Nowa książka profesora Piotra Obrączki