Tomasz Olszewski: radny sejmiku powinien być otwarty

Rozmowa z Tomaszem Olszewskim, przewodniczącym Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach, kandydującym do Sejmiku Województwa Śląskiego.

Byt olszewski

Jest Pan przewodniczącym tarnogórskiej Rady Miejskiej. Pańska kampania jest bardzo widoczna w Bytomiu. Dlaczego tak bardzo zabiega Pan o poparcie bytomian?

Z prostego względu. Ponieważ Bytom dla Tarnowskich Gór jest miastem kluczowym. Bez Bytomia nie będziemy w stanie pewnych spraw załatwić. Bytom jest dla nas kluczowy pod względem takim frekwencyjnym, strategicznym, numerycznym itd.

Czemu w wyborach do sejmiku bytomianie mieliby głosować akurat na Pana, a nie kandydatów, którzy tu mieszkają?

Mam duże doświadczenie w samorządzie. Od ośmiu lat jestem radnym, z czego od czterech lat pełnię funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Mimo, iż nie jestem z Bytomia jestem osobą, która jest przekonana o tym, że w połączeniu sił Tarnowskich Gór, Bytomia i powiatu lublinieckiego tkwi duży potencjał, który może przynieść wspólne projekty mocno oddziaływujące na najbliższe lata.

Niedawno z Mariuszem Janasem, przewodniczącym bytomskiej Rady Miejskiej, zorganizowali Panowie wspólną konferencję prasową w sprawie UNESCO. To jedna z rzeczy, które łączą Bytom z Tarnowskimi Górami. Co jeszcze jest takim wspólnym mianownikiem obu miast?

Nasze miasta są ze sobą historycznie powiązane i z Bytomiem mamy wiele wspólnego. Powinniśmy w najbliższym czasie zacieśniać naszą współpracę na różnych polach, w tym przede wszystkim w sferze gospodarczej i komunikacyjnej. Pewien czas temu Tarnowskie Góry i Bytom zawarły strategię pod nazwą "Biały Śląsk", która wyznacza wspólne kierunki rozwoju i teraz powinniśmy konsekwentnie wdrażać kolejne punkty tego planu. Ważną sprawą jest np. realizacja połączenia kolejowego metropolii z lotniskiem w Pyrzowicach.

Pan dużo w swojej kampanii o współpracy między poszczególnymi szczeblami samorządu. Jak Pan to sobie wyobraża w praktyce?

Mamy w naszym województwie bardzo dużo samorządów. Dużo gmin, powiatów, a każde z nich ma swoich wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów. Radny sejmiku powinien być otwarty na kontakt z każdym z tych przedstawicieli lokalnych samorządów. Ja jestem gotów do tego, aby podejmować wspólne działania i przedstawiać sprawy gmin, miast i powiatów na szczeblu wojewódzkim.

Jakie kompetencje sejmiku województwa mogą mieć zastosowanie w przypadku Bytomia?

Środowisko, infrastruktura, inwestycje. Mam tu na myśli m.in. walkę z nielegalnymi odpadami oraz budowę tzw. DTŚ Północ, która miałaby połączyć Katowice i Chorzów z Bytomiem i łączyć się w Piekarach Śląskich z planowaną Drogą Ekspresową S11 do Poznania.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Damian Bartyla

Były prezydent może już objąć mandat radnego

Bytomska Spółdzielnia Mieszkaniowa - Budżet Obywatelski

Dwa projekty wspierane przez BSM wygrały w tegorocznym BO

Byt post bartyli

Powrót Bartyli coraz bliżej? Były prezydent...

Byt sesja luty

Lutowa sesja Rady Miejskiej w Bytomiu [LIVE]

Byt klatka schodowa w senacie

Jednego mniej w Senacie. Kandydat zbierał...

Byt bartyla gazeta polska

"GP": Bartyla mógł nieformalnie wpływać na...

Byt DSC 1032

Bartyla ZNÓW odmówił udziału w debacie