Bytomianie do Parlamentu! Kandydaci z Bytomia do Sejmu i Senatu

Wybory do parlamentu odbędą się już za cztery tygodnie, czyli 13 października 2019 roku. W wyborczym wyścigu Bytom będzie reprezentowało 28 osób związanych z naszym miastem. W okręgu nr 29, obejmującym obszary powiatu: gliwickiego, tarnogórskiego oraz miast na prawach powiatu jak Bytom, Gliwice i Zabrze mamy aż 108 kandydatów, którzy powalczą o miejsce w sejmowej ławie. Walka będzie zacięta, ponieważ w okręgu tym mandaty może zdobyć zaledwie 9 osób.

Byt kopula sejmu rp

Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe wystawił 3 kandydatów na posłów. To Mirosława Świtała - asystent osoby niepełnosprawnej, która nie należy do partii politycznej, Zygmunt Wilk - przedsiębiorca, radny Sejmiku Woj. Śląskiego III kadencji i członek Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz bezpartyjna Agnieszka Piłat-Gruszka - inżynier nadzoru inwestorskiego.

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość postawił na osoby aktywne politycznie - zarówno na szczeblu miejskim, jak i ogólnopolskim. Tradycyjnie już na liście znajdziemy nazwisko Wojciecha Szaramy, obecnego posła RP, adwokata i członka partii Prawo i Sprawiedliwość. Jest i Zbigniew Przedpełski - radny Sejmiku Województwa Śląskiego, inżynier mechanik, członek PiS, Dorota Siebiata-Tomczyk - położna z bytomskiej porodówki wyróżniona tytułem Bytomianki Lata 2019, która nie należy do partii politycznej, a spis zamyka reprezentujący PiS Piotr Patoń - radny miejski, elektromonter instalacji elektrycznych.

Na listach Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej panuje różnorodność. Znajdziemy tu i ekonomistów, nauczycieli, jak i przedsiębiorców. Oprócz osób mieszkających w Bytomiu w wyliczeniu ujęliśmy także osoby związane zawodowo z naszym miastem. A oto kandydaci na posłów: Rafał Witasik, częstochowianin, ekonomista, który od 2013 roku kieruje bytomską kopalnią Eko Plus (nie należy do partii politycznej), Barbara Słania - socjolog i politolog, związana przez wiele lat z Uniwersytetem Śląskim, gdzie prowadziła badania na temat ubóstwa i wykluczenia społecznego. Należy do partii Razem. W zestawieniu tym nie mogło zabraknąć Jana Kazimierza Czubaka - członka SLD, doradcy prezydenta Krakowa, wieloletniego członek bytomskiej Rady Miejskiej i jej dawnego przewodniczącego. Z ramienia SLD do Sejmu kandyduje też Andrzej Filipek (Radzionków) - nauczyciel wychowania fizycznego, prezes Śląskiego Związku Bokserskiego w Katowicach i wiceprezes ds. sportowych Polskiego Związku Bokserskiego oraz Jan Miodek (Tarnowskie Góry) - przedsiębiorca zajmujący się doradztwem inwestycyjnym w budownictwie, energetyce, górnictwie i drogownictwie, będący w latach 1994 - 1997 bytomskim radnym.

Niedawno swoich kandydatów na posłów zarejestrował też Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość. O mandat będą ubiegały się tutaj cztery osoby: Jacek Jagiełka - elektronik, Jolanta Janiszewska - przedsiębiorca, Karolina Chaber - renowator zabytków architektury oraz Waldemar Bartosik - ekonomista. Żaden z kandydatów nie należy do partii politycznej.

Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni wystawił jedynie 3 przedstawicieli: Krzysztofa Gawendę - bytomskiego radnego, który nie należy do żadnej partii, Norberta Respondka - kierowcę-mechanika pojazdów samochodowych, członka partii Inicjatywa Polska oraz Jolantę Dziuk - ekonomistkę reprezentującą PO i pełniącą funkcję pełnomocnika dyrektora ds. zarządzania jakością Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu. O miejsce w sejmowej ławie powalczy jeszcze dwóch gliwiczan związanych z Bytomiem. Pierwszym z nich jest urodzony w naszym mieście Paweł Kobyliński, poseł Koalicji Obywatelskiej mocno angażujący się od pewnego czasu w sprawy Bytomia, natomiast drugim jest Leszek Jodliński, dawny dyrektor Muzeum Śląskiego i Muzeum Górnośląskiego.

Natomiast z Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy w wyborach do Sejmu weźmie udział 5 reprezentantów. O mandat powalczą: Robert Rabus - bytomski radny i pedagog, Agnieszka Szymańska - technik hotelarstwa, Sylwia Madejska - ekonomista, Halina Paprocka - nauczyciel wychowania fizycznego oraz Krzysztof Gajowiak - bytomski radny i górnik. Jak deklarują, nie należą do żadnej partii politycznej.

Kandydaci do Senatu

W wyścigu o fotel senatora RP Bytom reprezentuje Halina Bieda, przedstawicielka Platformy Obywatelskiej oraz Andrzej Misiołek z Prawa i Sprawiedliwości. Czy do tego grona dołączy Damian Bartyla, były prezydent Bytomia? Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła jego kandydaturę, wskazując na liczne nieprawidłowości związane z podpisami złożonymi na listach poparcia. Jak się ta sprawa zakończy? Dowiemy się niebawem.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon