Ósmoklasistów czeka niebawem wiele wyzwań. Jednym z nich jest wybór szkoły

W ubiegłym tygodniu uczniowie kończący naukę w szkołach podstawowych poznali terminy egzaminu ósmoklasisty, który odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2020 r. Teraz czas na podjęcie jednej z najważniejszych decyzji, czyli wybór szkoły średniej, w której będą kontynuowali naukę.

Liceum ogólnokształcące a może technikum? Wybór nie należy do najłatwiejszych, bowiem zasadniczo to od szkoły średniej zależeć może cała nasza przyszłość. Jak zatem wybrać najlepszą szkołę? To trudne zadanie, wymagające gruntownego przemyślenia. Technikum to doskonała inwestycja w przyszłość. Po jego zakończeniu każdy absolwent ma fach w ręku i doświadczenie, które zdobył nie tylko podczas praktyk zawodowych, ale i w ramach rozmaitych kursów i warsztatów doskonalących umiejętności organizowanych przez szkołę. Każdy opuszczający szkolne mury może zatem rozpocząć karierę zawodową lub kontynuować naukę na studiach.

Jedną z bytomskich szkół, która czeka na nowych uczniów jest Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie . Przyszłościowe kierunki kształcenia, renoma, współpraca z uczelniami wyższymi i firmami z branży, dobra lokalizacja w samym sercu miasta i doskonałe skomunikowanie z innymi dzielnicami – to tylko niektóre zalety placówki.

8 atrakcyjnych kierunków kształcenia

Uczniowie Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie mogą wybierać spośród 8 atrakcyjnych propozycji, bowiem szkoła prowadzi nauczanie na takich kierunkach kształcenia jak: technik teleinformatyk, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik fotografii i multimediów, technik awionik, technik elektryk, technik elektronik, technik lotniskowych służb operacyjnych czy technik eksploatacji portów i terminali. Specjaliści w tych dziedzinach są poszukiwani przez pracodawców i nie mogą narzekać na brak pracy.

Wybór dowolnego z wymienionych powyżej kierunków umożliwia łatwiejszy start w życiu zawodowym. - W tej chwili praktycznie wszystkie zawody techniczne, w których kształcimy naszych uczniów znajdują się na liście priorytetowych zawodów poszukiwanych przez pracodawców – zarówno w kraju (to przede wszystkim technik elektryk i technik elektronik), jak i w województwie (szczególnie chodzi o zawody lotnicze i technika teleinformatyka). Kształcimy naszych uczniów w zawodach, które są pożądane na rynku pracy – podkreśla Beata Kołodziejczyk, dyrektor Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu.

Brązowa Szkoła Perspektyw

Bytomskie technikum znajduje się w zaszczytnym gronie placówek edukacyjnych mogących się pochwalić prestiżowym tytułem „Brązowej Szkoły”, przyznawanym przez Perspektywy. Jednakże nauka to nie wszystko. Szkoła dysponuje bowiem bogatym zapleczem, dzięki któremu uczniowie mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania także w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Działa tu m.in. strzelnica przeznaczona do nauki strzelania oraz strzelań rekreacyjnych z broni pneumatycznej, a uczniowie doskonalą swoje umiejętności w pracowni grafiki warsztatowej, pracowni elektroenergetycznej czy pracowni miernictwa, która wyposażona jest w sześć nowoczesnych stołów elektrotechnicznych firmy Langlois, umożliwiających realizacje ćwiczeń z zakresu w miernictwa elektrycznego i podstaw elektrotechniki. Miłośnicy fotografii, którzy chcą w przyszłości zajmować się nią profesjonalnie szlifują swoje umiejętności w pracowni fotograficznej, a ich poczynania można śledzić na szkolnym blogu www.filminowemedia.blogspot.com, prowadzonym przez uczniów. Kolejna ciekawostka dotyczy zajęć z języka angielskiego, które prowadzone są metodą SITA. Z kolei o kondycję fizyczną uczniowie dbają podczas zajęć sportowych odbywających się na nowoczesnej hali sportowej.

Wiedzę zdobywaną w szkole uczniowie wykorzystują w praktyce podczas rozmaitych szkoleń i warsztatów, a dzięki współpracy m.in. z firmą Tauron Dystrybucja S.A. oddział w Gliwicach, Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie, Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie, telewizją TVS czy Pocztą Polską, mają okazję poznać od kuchni jak w rzeczywistości wygląda praca na konkretnych stanowiskach.

„Latająca Miotła Baby Jagi"

Co więcej, szkoła razem ze Stowarzyszeniem Technicznych Szkół Lotniczych od 9 lat organizuje Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Lotniczej – „Latająca Miotła Baby Jagi”. W tym roku wzięło w nim udział 12 drużyn z całej Polski reprezentujących szkoły kształcące w zawodach lotniczych takich jak technik awionik oraz technik mechanik lotniczy. - Uczniowie mają też możliwość udziału w projektach unijnych, praktykach zagranicznych czy zajęciach dodatkowych jak chociażby tych związanych z drukowaniem w 3D czy programowaniem sterowników PLC – wylicza dyrektor technikum.

Przez cztery lata realizują podstawę programową, jednakże ostatni rok poświęcony jest na zdobywanie umiejętności praktycznych. - W piątej klasie uczniowie będą mieli specjalizacje w poszczególnych zawodach i one zostaną stricte dostosowane do aktualnych wymagań rynku pracy. Program jest zatem elastyczny, aczkolwiek podstawa programowa zostanie zrealizowana w ciągu czterech pierwszych lat. Z kolei piąty rok zostanie przeznaczony na to, żeby nasi uczniowie dobrze odnaleźli się na rynku pracy – podkreśla Beata Kołodziejczyk.

Jednym słowem, Technikum nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Bytomiu to nowoczesna i dobrze wyposażona szkołą kształcąca specjalistów poszukiwanych na rynku pracy.

Więcej informacji o szkole, ktora mieści się przy ul. Katowickiej 35 można znaleźć na stronie internetowej Technikum nr 4 lub na facebooku: www.facebook.com/elektronikbytom lub dzowniąc na numer tel. 32 707 44 60.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon