Powstańczy tramwaj pojawi się w Bytomiu

W tym roku świętujemy okrągłą, setną rocznicę II powstania śląskiego. Z tej okazji miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii organizują wiele akcji związanych z tym narodowym zrywem. Jedną z nich jest specjalny, pamiątkowy pojazd, kursujący po regionie

Podróż z Korfantym

Już dzisiaj można wziąć udział w projekcie organizowanym przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach we współpracy z IPN w Katowicach oraz Instytutem Historii Uniwersytetu Śląskiego. Akcję wspierają także wolontariusze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Chorągwi Śląskiej ZHP. Na ulicach Bytomia pojawi się zabytkowy tramwaj o numerze 100. Ta liczba nawiązuje do setnej rocznicy: zabójstwa Andrzeja Mielęckiego (17 sierpień) oraz zwycięskiego zakończenia II powstania śląskiego (25 sierpień). Pojazd będzie ozdobiony grafikami nawiązującymi do niepodległościowego zrywu Ślązaków. Tramwaj przejedzie przez nasze miasto w dniach: 17, 19, 21 oraz 25 sierpnia. Szczegółowy rozkład jazdy dostępny jest na stronie internetowej.

Zabytkowy pojazd pojawi się w wielu miejscowościach na terenie GZM. Również inne miasta Polski włączyły się w akcję upamiętniającą śląskich powstańców. Podobne tramwaje pojawią się w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Gdańsku. Atrakcja to część obchodów rocznicy II powstania śląskiego. Dzisiaj w Katowicach trwają konferencje poświęcone wydarzeniom 1920 roku. Uczestnicy symbolicznie uczczą także bohaterskich powstańców i ich przywódców Alfonsa Zgrzebnioka oraz - bardziej znaną postać - Wojciecha Korfantego. Dofinansowanie zapewnił Program Wieloletni Niepodległa na lata 2017-2022.

- W obchodach stulecia polskiej Niepodległości kluczowe znaczenie ma jak najszersze włączenie do wspólnego świętowania mieszkańców Polski - tłumaczą organizatorzy Programu. - W spełnieniu tych celów mają pomóc trzy programy dotacyjne na realizację projektów związanych z obchodami w społecznościach lokalnych, na poziomie gmin, powiatów i województw. We wszystkich akcjach szczególny nacisk zostanie położony na dotarcie do ludzi młodych oraz na realizowanie zadań w różnych formach współpracy - dopowiadają.

Zwycięskie powstanie - jedno z niewielu

Bytom odegrał bardzo ważną rolę w historii przyłączenia Śląska do Polski. Chociaż ostatecznie po plebiscycie znalazł się po stronie niemieckiej, to właśnie tutaj działał od 12 lutego 1920 roku Polski Komisariat Plebiscytowy, a jego siedzibą był wykupiony przez władze polskie hotel „Lomnitz”.

O powstaniu warszawskim słyszał prawie każdy. Ze szkoły pamiętamy jeszcze powstanie listopadowe czy styczniowe. I zapewne wiemy też, że wszystkie te walki o niepodległość kończyły się wielkim niepowodzeniem. Warto sobie jednak uświadomić, że niektóre zrywy wygrywaliśmy. Nieliczne, ale były. Na przykład patriotyczne zrywy Ślązaków.

Cała historia II powstania śląskiego rozpoczęła się rok przed plebiscytem. Lokalna ludność miała zadecydować, czy chce być obywatelami Niemiec, czy nowo powstałego państwa polskiego. Długo dopominano się o swoje prawa i równouprawnienie dla ludności dążącej do przynależności tych terenów do Polski. Po długim i bezskutecznym oczekiwaniu na interwencję ze strony władz alianckich, postanowiono chwycić za broń. Walki trwały bardzo krótko, ale dały spodziewany rezultat. W miejsce Sicherheitspolizei powołano polsko-niemieckie jednostki policji. Obiecano także ukaranie sprawców napadów antypolskich. W następstwie późniejszego plebiscytu oraz III powstania, Ślązacy wywalczyli sobie powrót do Polski. Warto o tym pamiętać, chociażby dlatego, że to część historii naszego miasta i regionu, z której możemy być dumni.

fot. UM Bytom

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon