Akt oskarżenia ws. EC Szombierki trafił do sądu. Prokuratura czeka na termin pierwszej rozprawy

Do Sądu Rejonowego w Bytomiu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu właścicielowi EC Szombierki. Zdaniem śledczych, dopuścił się on uszkodzenia zabytku, za co grozi od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. - Czekamy na decyzję, co do terminu pierwszej rozprawy - zapowiada prok. Marek Furdzik.

EC Szombierki

Tak jak zapowiadaliśmy, pod koniec 2022 roku do Sądu Rejonowego w Bytomiu trafił akt oskarżenia przeciwko byłemu właścicielowi EC Szombierki - prezesowi Rezonator S.A. Złożyła go Prokuratura Rejonowa w Bytomiu, która śledztwo w tej sprawie wszczęła na wniosek prezydenta miasta Mariusza Wołosza.

Zdaniem śledczych, były właściciel dopuścił się uszkodzenia zabytku. Ponadto nie dopełnił obowiązków związanych z utrzymaniem go w należytym stanie technicznym.

- Kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu - wskazuje art. 108. ust. 1. ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Szyb Krystyna w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

"Nasz projekt w szybie Krystyna ma prowokować do myślenia"

Autor: Patryk Osadnik

16/01/2023

- Kto nie spełnia, określonego w art. 61., obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze
ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - to z kolei mówi art. 91a. prawa budowlanego.

- Czekamy na decyzję Sądu Rejonowego w Bytomiu, co do terminu pierwszej rozprawy - zapowiada prok. Marek Furdzik.

EC Szombierki nie udało się zabezpieczyć przed zimą

Przypomnimy, że w połowie 2022 roku EC Szombierki zmieniła właściciela. Teraz obiektem zarządza Grupa Arche. Niestety - wbrew początkowym zapowiedziom - nie udało się zabezpieczyć najważniejszego bytomskiego zabytku przed zimą.

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

EC Szombierki wróci na Szlak Zabytków Techniki? "Chcemy, aby Industriada wróciła"

Autor: Patryk Osadnik

05/09/2022

- Zdecydowały pewne procedury, których nie jesteśmy w stanie przyspieszyć Nie rezygnujemy z naszych planów, czyli kompleksowego zabezpieczenia obiektu, ale musimy najpierw dopiąć formalności, a dopiero później będziemy mogli przystąpić do robót - wyjaśniał nam w listopadzie Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche. - I nie ma w tym winy miasta lub konserwatora, którzy działają bardzo sprawnie. Tyle po prostu trwają formalności przy tak skomplikowanych projektach - dodawał.

Grupa Arche ma w swoim portfolio kilka uratowanych zabytków, w tym Cukrownię Żnin. EC Szombierki to jednak największe wyzwanie w historii firmy. Sam remont według wstępnych szacunków może kosztować około 300 milionów złotych, a sytuacja na rynku wciąż się zmienia. Inwestor ma zamiar pozyskać część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony dla regionów dotkniętych negatywnymi skutkami zmian związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej.

EC Szombierki pod kierownictwem Grupy Arche ma stać się ośrodkiem wielofunkcyjnym. Wewnątrz zaplanowano ulokowanie uczelni wyższej (Jakiej? Nie wiadomo), hotelu, restauracji oraz przestrzeni o funkcji kulturalnej, wystawienniczej czy kongresowej, a także manufaktury dawnych rzemiosł.

Plac Sejmu Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Katowice mają teraz zabytkowy parking. Plac Sejmu Śląskiego pod ochroną konserwatora

Autor: Patryk Osadnik

11/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon