Będzie wieża geodezyjna. Wkrótce rozstrzygnięcie przetargu na jej budowę na Suchej Górze

W miejscu punktu triangulacyjnego na bytomskiej Suchej Górze ma zostać odtworzona wieża geodezyjna. Początkowo zakładano, że może ona mieć 15-20 metrów wysokości i pełnić funkcję punktu widokowego. Tak jednak nie będzie. Ze względu na koszty i konieczne pozwolenia powstanie skromniejsza konstrukcja.

Patryk Osadnik
Trockenberg

Punkt triangulacyjny na Suchej Górze odegrał kluczową rolę podczas pomiarów zasięgu wielkich mocarstw Prus, Austrii oraz Rosji. To także miejsce niezwykle ważne dla przemysłu na Górnym Śląsku.

- Wszystkie kopalnie na terenie Górnego Śląska od Tarnowskich Gór po Ostrawę wymierzono względem punktu suchogórskiego. To początek wszystkich układów górniczych, które tutaj istniały, początek map i tysięcy kilometrów wyrobisk górniczych. Wszystkie zakłady, które funkcjonują do dzisiaj, były mierzone w oparciu o ten punkt - wyjaśniała niedawno prof. Marzena Lamparska na łamach naszego portalu.

Dzięki zaangażowaniu jej i społeczników z Towarzystwa Suchogórskiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Bytomia zrealizowany zostanie projekt "Geograficzne serce Górnego Śląska", który zakłada stworzenie Parku Wiedzy i Rekreacji w Suchej Górze. Jedną z jego atrakcji będzie odtworzona wieża geodezyjna.

Trockenberg to "miejsce początku" górnośląskiego przemysłu

Może Cię zainteresować:

„Miejsce początku” górnośląskiego przemysłu znajduje się w Bytomiu. To punkt triangulacyjny w Suchej Górze

Autor: Patryk Osadnik

06/01/2022

- W ramach projektu zaplanowano założenie sensorycznego ogrodu wiedzy ze stanowiskami do nauki astronomii i geografii. W ogrodzie zostaną wydzielone miejsca do prostych pomiarów geograficznych i astronomicznych, proste przyrządy geodezyjne i astronomiczne dla uczniów szkół podstawowych, tablice do rysowania, drewniany kompas, dwa zegary słoneczne, miejsce do samodzielnego wyznaczania południka słonecznego - wymieniało biuro prasowe Urzędu Miasta w Bytomiu.

Szacowany koszt inwestycji to 730 tys. złotych.

Będzie wieża, ale nie widokowa

Na początku miesiąca Urząd Miejski w Bytomiu ogłosił przetarg na zaprojektowanie i budowę wieży triangulacyjnej, która ma powstać na terenie Suchogórskiego Labiryntu Skalnego. Wykonawca będzie musiał m.in. sporządzić projekt wraz z wizualizacją, a także wykonać prace budowlane. Początkowo zakładano, że wieża może mieć 15-20 metrów wysokości i pełnić funkcję punktu widokowego. Od początku stało to jednak pod znakiem zapytania. Ostateczna wersja będzie skromniejsza - do sześciu metrów i bez możliwości wejścia na górę. To kwestia kosztów i koniecznych pozwoleń administracyjnych.

Z dokumentacji wynika, że wykonawca będzie musiał wykonać także schody prowadzące do punktu triangulacyjnego, ustawić tablice informacyjne oraz elementy małej architektury - ławki i kosze na śmieci.

Otwarcie ofert zaplanowano na środę, 22 czerwca. Później będzie czas na ewentualne negocjacje. Wykonawca od dnia podpisu umowy będzie miał trzy miesiące na realizację projektu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon