"Bytom Fantastyczny", czyli nowy przewodnik po mieście dla najmłodszych. Zwiedź Bytom z Bebokiem, Świetlikiem i Gwarkiem

Po Bytomiu z Bebokiem, Świetlikiem i Gwarkiem? Czemu nie! Miasto właśnie wypuściło nowy przewodnik "Bytom Fantastyczny" dla najmłodszych bytomian i turystów. "Podczas pracy nad książką starałam się poczuć jak małe dziecko" - mówi autorka ilustracji, wielokrotnie nagradzana artystka Magdalena Śliwińska.

"Bytom Fantastyczny", czyli nowy przewodnik po mieście dla najmłodszych

"Bytom Fantastyczny" to nowy przewodnik po mieście dla najmłodszych. Autorką kolorowych ilustracji jest Magdalena Śliwińska, zaś teksty do przewodnika opracowali Katarzyna Mołdawa oraz zespół Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Głównymi bohaterami publikacji są znani w Bytomiu i na całym Górnym Śląsku bohaterowie, m.in. Bebok, Świetlik i Gwarek, którzy występują tu często w typowo humorystycznym wydaniu: odpoczywają na leżakach, łowią ryby czy wspinają się po ściance wspinaczkowej.

- W ostatnich latach Wydział Komunikacji Medialnej i Promocji wydał kilka publikacji, które prezentowały bardziej lub mniej oczywiste atrakcje turystyczne Bytomia. Żaden z przewodników nie był jednak skierowany bezpośrednio do dzieci. A przecież inspirujących historii i legend w Bytomiu nie brakuje. Mamy nadzieję, że nowa bogato ilustrowana książka stworzona z myślą o zainteresowaniach najmłodszych bytomian i turystów, trafi do wrażliwości dzieciaków i będzie pamiątką po niezapomnianym spacerze po Bytomiu - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Sześć punktów na trasie

Nowo wydany przewodnik zawiera propozycję spaceru po mieście z sześcioma punktami na trasie. Cztery z nich mieszczą się w centrum miasta - to: Rynek, ul. Piekarska, pl. Sobieskiego i Park Miejski im. F. Kachla. Przewodnik zaprasza także do odwiedzenia zielonych zakątków - Rezerwatu Segiet i Parku Ludowego w sąsiedztwie Pałacu w Miechowicach.

Najmłodsi spacerowicze ruszają z Rynku, który jest sercem Bytomia już od czasów średniowiecznych. Wędrują do Muzeum Górnośląskiego, gdzie na wystawach prezentowane są m.in. kości dinozaurów, archeologiczne skarby oraz graczki, czyli zabawki z czasów dzieciństwa naszych babć i dziadków. W planie spaceru nie mogło zabraknąć przejażdżki starym tramwajem linii 38 oraz wizyty na kąpielisku w Parku Miejskim im. F. Kachla. Wytrwali wycieczkowicze mogą zakończyć wyprawę w jednej z zielonych atrakcji Bytomia - w otoczeniu zabytkowego parku przy Pałacu w Miechowicach lub w rezerwacie Segiet.

"Starałam się poczuć jak małe dziecko"

Wielkim walorem publikacji są kolorowe ilustracje wykonane przez bytomską artystkę Magdalenę Śliwińską, laureatkę wielu konkursów artystycznych. Akwarelowe ilustracje Bytomia przenoszą w magiczny świat i uruchamiają dziecięcą wyobraźnię.

- Podczas pracy nad książką starałam się poczuć jak małe dziecko. Była to dla mnie świetna przygoda. Spacerowałam po mieście szlakiem wyznaczonym przez przewodnik i poszukiwałam inspiracji. Sama dowiedziałam się wielu ciekawostek na temat Bytomia. Odwiedzając dzisiaj ponownie te same miejsca, inaczej na nie patrzę - mówi Magdalena Śliwińska, ilustratorka.

Wydana przez Urząd Miejski w Bytomiu publikacja kosztowała łącznie 22 161 zł, z czego 5 tys. zł to dofinansowanie ze Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach w ramach wsparcia działalności wydawniczej i promocyjnej.

Zbigniew Rokita

Może Cię zainteresować:

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą w Bytomskim Centrum Kultury. Będzie mowa o "Odrzanii", jego nowej książce

Autor: Katarzyna Pachelska

22/01/2024

Bckino w sieci europa cinemas

Może Cię zainteresować:

BCKino dołącza do Sieci Kin Europejskich Europa Cinemas. Jeszcze więcej wartościowych europejskich produkcji

Autor: Redakcja Bytomski

18/01/2024

Lokal w bytomiu

Może Cię zainteresować:

Manuffaktura i Fundacja Inqubator Teatralny kolejny rok poprowadzą "lokal w Bytomiu". W planach finał WOŚP, Fajer i wskrzeszenie inicjatywy lokalnej

Autor: Redakcja Bytomski

17/01/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon