Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą w Bytomskim Centrum Kultury. Będzie mowa o "Odrzanii", jego nowej książce

We wtorek 23 stycznia 2024 r. w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, autorem książki „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” oraz „Kajś”, laureatem Nagrody Literackiej „Nike” 2021.

mat. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu
Zbigniew Rokita

Po udanej i docenionej zarówno przez czytelników, jak i przez krytyków książce "Kajś" o Górnym Śląsku Zbigniew Rokita wyruszył na tak zwane „Ziemie Odzyskane”, podejmując szaloną próbę wyznaczenia nowej krainy zwanej „Odrzanią”.

Spotkanie ze Zbigniewem Rokitą w Beceku

Kim zatem są Odrzanie i Odrzanki i co ich łączy, skoro zamieszkują tek odległe od siebie obszary jak Wrocław i Olsztyn, których część nie leży nawet w dorzeczu rzeki Odry? Rokita zabiera nas w włóczęgowską podróż po ziemiach poniemieckich, czytelnik uczestniczy w rozmowach autora z miejscowymi historykami i społecznikami, uzyskuje nowe fakty, a czytelnicy dostają od niego czułą opowieść o połowie dzisiejszej Polski, dzięki czemu może lepiej zrozumieć cały nasz kraj. O wielkim eksperymencie społecznym, który miał wszelkie szanse, by być spektakularną klęską.

Premiera "Odrzanii" odbyła się pod koniec października 2023 r. We wtorek 23 stycznia 2024 r. w Bytomskim Centrum Kultury w Bytomiu (pl. Karin Stanek 1) odbędzie się spotkanie ze Zbigniewem Rokitą. Początek o godz. 17.30. Bilety kosztują 5 zł.

Odrzania - wielki eksperyment społeczny

Sam autor tak pisze o swojej nowej książce:

To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę. Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic. I dlatego ja, kundel „Ziem Odzyskanych”, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po „Odzyskanych”, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy.

Zbigniew Rokita to pochodzący z gliwickiej Ostropy, a mieszkający w Katowicach pisarz, dziennikarz i reporter, felietonista ŚLĄZAGA, autor nominowany do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego, Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” oraz nagrody „Ambasador Nowej Europy”. Również utalentowany dramaturg - w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu można oglądać jego sztukę "Nikaj", a w Teatrze Korez - "Weltmajstrów". To dzięki jego reportażowi „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (Wydawnictwo Czarne, 2020), nagrodzonemu podwójną Nagrodą Literacką Nike (jury i czytelników), ludziom w Polsce otworzyły się oczy na Śląsk i jego trudną historię.

Zbigniew rokita fot arek gola 01

Może Cię zainteresować:

"Odrzania" Zbigniewa Rokity. "Tu szwy, którymi Polski pozszywano, a które na złość zszywającym nie chciały się wchłonąć"

Autor: Zbigniew Rokita

30/12/2023

Swiety graal zbigniew rokita

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Do mówienia o tożsamości Śląska, nie trzeba Świętego Graala: języka śląskiego czy mniejszości

Autor: Zbigniew Rokita

12/11/2023

Bckino w sieci europa cinemas

Może Cię zainteresować:

BCKino dołącza do Sieci Kin Europejskich Europa Cinemas. Jeszcze więcej wartościowych europejskich produkcji

Autor: Redakcja Bytomski

18/01/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon