Dziś ostatni dzwonek, by zagłosować w bytomskim Budżecie Obywatelskim

W piątek (6 października) wieczorem mija czas na oddanie głosu w bytomskim Budżecie Obywatelskim. Do godziny 20 każdy bytomianin może wskazać dwa projekty – jeden o o wartości do 500 tys. zł i jeden o wartości od 500 tys. do 2 mln zł – na realizację których chciałby przeznaczyć pieniądze z BO.

fot. UM Bytom
BO Bytom Plac zabaw Karb

Jest w czym wybierać. O głosy zabiegają 42 projekty

Do głosowania w tegorocznej edycji bytomskiego BO zakwalifikowały się 42 projekty: 7 projektów z puli od 500 tys. zł do 2 mln zł oraz 35 inicjatyw, których realizacja nie przekroczy 500 tys. zł.

W tym gronie znalazły się projekty związane m.in. z odbudową ostatniego na świecie zachowanego egzemplarza parowozu "Bytom", budową tężni w Parku Amendy w Łagiewnikach, doposażeniem w atrakcje dla najmłodszych kąpieliska odkrytego w Parku Miejskim im. F. Kachla, remontem schroniska dla bezdomnych zwierząt, czy instalacją fortepianu zewnętrznego w sąsiedztwie Opery Śląskiej.

Tradycyjnie sporo jest dzielnicowych inicjatyw dotyczących budowy placów zabaw, miejsc parkingowych, boisk. O głos mieszkańców zabiegają też projekty związane z budową ogrodów deszczowych, torów łuczniczych, mobilnych pracowni pierwszej pomocy, czy organizacją wydarzeń.

Część z tych przedsięwzięć zgłaszana już była w poprzednich latach, ale wówczas nie zdobyły one wymaganej liczby głosów. Lansujący je mieszkańcy liczą, że tym razem będzie lepiej.

Pełne zestawienie wszystkich biorących udział w głosowaniu projektów, razem z krótkim ich opisem oraz oczekiwaną kwotą wsparcia znajduje się na stronie internetowej www.bo.bytom.pl.

Kto może głosować i jak można to zrobić?

W głosowaniu może wziąć udział każdy (niezależnie od wieku) mieszkaniec Bytomia.

Jak to zrobić? Możliwości są dwie. Można oddać głos internetowo. W takim przypadku należy wejść na stronę internetową www.bo.bytom.pl/ i wybrać projekt mniejszy oraz projekt większy, na które chcemy oddać swój głos.

Podczas głosowania należy uzupełnić rubryki: imię i nazwisko, data urodzenia, ulica i numer domu/lokalu, w którym mieszkamy i numer telefonu komórkowego. Oddanie głosu należy potwierdzić za pomocą wiadomości SMS, która zostanie przesłana na podany numer telefonu komórkowego.

Aby zagłosować w imieniu małoletniego dziecka, należy dodatkowo podać jego imię i nazwisko, a także datę urodzenia.


Drugim sposobem na oddanie głosu jest wybranie się do któregoś z siedmiu punktów konsultacyjnych (znajdują się one m.in. w urzędzie miejskim i wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej). W nich również można oddać głos.


Każdemu mieszkańcowi przysługują dwa głosy, które może przeznaczyć na:

- jeden projekt o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł - do wyczerpania kwoty 2 mln zł,

- jeden projekt o wartości poniżej 500 tys. zł - do wyczerpania puli środków przewidzianych w budżecie miasta na realizację budżetu obywatelskiego po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszym progu kwotowym

Bytomski Jarmark Staroci

Może Cię zainteresować:

Zgodnie z głosami mieszkańców. Wyniki tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego

Autor: Aleksandra Szlęzak

21/10/2022

Extreme Park Grizzly

Może Cię zainteresować:

Przy SP33 działa już Extreme Park Grizzly zrealizowany w ramach zeszłorocznej edycji bytomskiego BO

Autor: Redakcja

09/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon