Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie? Baza wiedzy

Czy wiesz, że w bardzo wielu przypadkach może ci się należeć odszkodowanie, nawet jeżeli nie jesteś ubezpieczony? W dzisiejszym artykule poznasz kilka takich sytuacji, oraz dowiesz się, na jak wysokie kwoty możesz liczyć.

Ile wynosi odszkodowanie za złamane żebro 1

Udział w wypadku komunikacyjnym

Udział oraz urazy spowodowane wypadkami komunikacyjnymi to najczęstsze przyczyny ubiegania się o odszkodowanie. Nawet gdy ty sam nie posiadasz ubezpieczenia, to możesz uzyskać wypłatę z polisy sprawcy. Tak na przykład działa obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli popularne OC.

Jeżeli doznałeś obrażeń z winy innego kierowcy, lub jako pieszy to należy ci się rekompensata. Na jaką kwotę możesz liczyć? Ile wynosi odszkodowanie za złamane żebro? Ile otrzymasz za złamaną nogę? To wszystko zależy od ustaleń firmy ubezpieczeniowej, skomplikowania urazu oraz innych czynników.

Towarzystwa oceniają stopień uszczerbku na zdrowiu. Jest to długotrwałe lub stałe naruszenie sprawności, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Stopień uszczerbku ocenia się w skali od 0 do 100%. Im wyższa ocena, tym większe odszkodowanie otrzymasz. Ocenę wystawia komisję lekarska powołana przez firmę ubezpieczeniową.

Aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy wypadku, powinieneś zgromadzić wszystkie potrzebne dokumenty. Przede wszystkim zbierz dokumentację obrażeń, jakich doznałeś. Przydatny może być raport z policji, dokumentacja medyczna, na przykład z pobytu w szpitalu, oraz rachunki potwierdzające wydatki poniesione w związku z tym zdarzeniem. Następny krok to zgłoszenie się do ubezpieczyciela sprawcy i poinformowanie go o wypadku. Powinien on w ciągu kilkunastu dni skontaktować się z tobą i poinformować, jakie będą kolejne kroki.

Odszkodowanie z powodu błędów medycznych

Niestety błędy w sztuce medycznej zdarzają się częściej, niż wszyscy byśmy tego chcieli. Prawo przewiduje w takim przypadku możliwość ubiegania się przez pokrzywdzonego o rekompensatę. Błąd medyczny to działanie odbiegające od standardów medycznych lub zaniechanie działania, które prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta lub jego śmierci. Aby starać się o odszkodowanie z tego tytułu, konieczne jest udowodnienie, że doszło do nieprawidłowej diagnozy, błędu czy też niewłaściwej opieki medycznej.

Najważniejszą rolę w procesie ubiegania się o odszkodowanie z tytułu błędu medycznego odgrywają biegli. To na podstawie ich opinii sąd lub towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdza, czy roszczenie pacjenta jest uzasadnione. Dlatego ważne jest zebranie jak najobszerniejszej dokumentacji medycznej. Ważne są wyniki badań, analizy oraz inne dowody świadczące o nieprawidłowościach.

Odszkodowanie z tytułu błędu lekarskiego może przyjąć różne formy. Najpopularniejsza z nich to jednorazowa wypłata. Jeżeli uszczerbek na zdrowiu jest poważny, sąd może przyznać poszkodowanemu dożywotnią rentę. Oczywiście wysokość i rodzaj świadczenia jest zawsze indywidualną kwestią. Ważne byś był świadomy, że w razie nieszczęścia, możesz domagać się zadośćuczynienia.

Odszkodowanie za szkody w życiu prywatnym lub miejscu pracy

Potrącił cię ktoś jadący na hulajnodze elektrycznej? A może zostałeś poszkodowany w drodze do pracy? W takim razie wiesz, że w każdym z tych przypadków może należeć ci się zadośćuczynienie. Gdy do kontuzji dojdzie w wyniku działania osoby prywatnej, możesz dochodzić swoich praw na drodze cywilnej. Nie ma znaczenia, czy złamałeś nogę, czy tylko zakładano ci szwy, masz prawo do odszkodowania, o czym przeczytasz tu.

A co zrobić, jeśli do wypadku dojdzie w pracy? W takim przypadku masz prawo do odszkodowania. Po pierwsze powinieneś jak najszybciej zgłosić wypadek do pracodawcy., gdyż zgodne z prawem powinien on przeprowadzić skrupulatne dochodzenie, jak doszło do danego zdarzenia. Zbadać, czy zostały złamane procedury BHP, czy pracownik był pod wpływem alkoholu, lub czy miał na sobie odpowiednią odzież ochronną? Konieczne jest także zebranie zeznań świadków, zapisów z monitoringu oraz dokumentacji medycznej.

Jeżeli do wypadku dojdzie w miejscu pracy, możesz otrzymać odszkodowanie z polisy ubezpieczeniowej, indywidualnej lub grupowej. Jeśli odniesiesz poważne obrażenia, możesz otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Prawo do niej ustalana Zakład Ubezpieczeń Społecznych i to on wypłaca takie świadczenia. By je uzyskać, konieczne jest stawienie się przed komisją lekarską. Na podstawie dokumentacji medycznej i badania lekarz określa stopień niepełnosprawności, a im jest on wyższy, tym wyższa renta.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także ubezpieczenie domu, mieszkania i mienia – wszystkie te formy mogą oferować wsparcie finansowe w przypadku wystąpienia szkód. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyborem konkretnej polisy dokładnie zapoznać się z zakresem ochrony oraz warunkami, na jakich ubezpieczyciel realizuje wypłatę odszkodowań. Powinieneś także znać swoje prawa, by wiedzieć, kiedy ubiegać się o odszkodowanie oraz o inne świadczenia.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon