Pierwsza w Polsce mikrosieć energetyczna powstała w Bytomiu

Na terenie dawnej KWK Szombierki Tauron uruchomił pierwszą w Polsce mikrosieć energetyczną, która składa się z instalacji fotowoltaicznych, mikroturbin wiatrowych, agregatu gazowego, magazynu energii i stacji transformatorowej. W przyszłości może zapewnić energię dla 200 gospodarstw domowych.

Mikrosieć energetyczna to wydzielony obszar zasilania w energię elektryczną, skupiony wokół lokalnych odbiorców. W tego typu instalacjach wykorzystuje się przede wszystkim odnawialne źródła energii, a dla zapewnienia stabilności zasilania buduje się magazyny energii. Wszystkie elementy łączy się siecią elektroenergetyczną, a za bilansowanie popytu oraz podaży energii odpowiada specjalny system zarządzania.

Pierwsza w Polsce mikrosieć energetyczna

W czwartek, 10 marca, przedstawiciele Taurona oficjalnie ogłosili, że pierwsza mikrosieć energetyczna została uruchomiona na terenie dawnej KWK Szombierki. Bytomska mikrosieć energetyczna składa się z:

  • dwóch instalacji fotowoltaicznych,
  • pięciu mikroturbin wiatrowych,
  • agregatu gazowego,
  • magazynu energii,
  • stacji transformatorowej.

Za zarządzanie mikrosiecią odpowiada specjalny system, który koordynuje pracę poszczególnych elementów. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie bilansu energetycznego czy właściwych parametrów pracy poza siecią. Dzięki temu mikrosieć naśladuje pracę całego systemu elektroenergetycznego, ale w lokalnym otoczeniu.

- Mikrosieć to zaawansowana technologicznie odpowiedź na coraz bardziej zauważalny trend do integracji źródeł rozproszonych w większe struktury. Zdolność do pracy wyspowej zapewni dostęp do energii nawet w przypadku blackoutu albo przerw w dostawie energii wywołanych gwałtownymi zjawiskami pogodowymi - zapewnia Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia.

Zbudowany w Bytomiu system może aktualnie zapewnić energię dla 54 gospodarstw domowych. Jego potencjał pozwala w przyszłości zwiększyć tę liczbę do 200.

Bytom początkiem nowoczesnych rozwiązań

Dzięki uruchomieniu mikrosieci Bytom stał się ważnym punktem dla rozwoju nowoczesnych technologii, które chce wprowadzać Tauron Polska Energia.

- Szukamy rozwiązań zapewniających stabilne dostawy energii elektrycznej wszystkim klientom, niezależnie od miejsca zamieszkania. W sytuacji gwałtownego rozwoju rozproszonych źródeł energii, mikrosieci mają ogromny potencjał szczególnie w miejscach trudno dostępnych, znajdujących się na końcach sieci elektroenergetycznej - wyjaśnia wiceprezes Jerzy Topolski.

- Przetestowaną w Bytomiu mikrosieć chcemy wprowadzić do naszej oferty sprzedażowej jako rozwiązanie „szyte na miarę” - podkreśla Patryk Demski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju. - Zwiększeniu zainteresowania mikrosieciami sprzyjać będą rozwój rozproszonych źródeł rozproszonych i taniejące technologie magazynowania energii - dodaje.

Co należy podkreślić, obecnie w Polsce zakazana jest praca wyspowa instalacji z wykorzystaniem infrastruktury sieciowej. Tauron pracuje jednak nad wypracowaniem zasad współpracy obu tych systemów.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon