Płyta główna – jakie złącza i porty warto mieć na pokładzie?

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania płyty głównej i tworzysz spersonalizowany set up komputera – jesteś także w dobrym miejscu, bo za moment dowiesz się, jakie złącza i porty warto mieć na płycie głównej. Sprawdź, do czego służą i jakie wybrać!

Plyta glowna

Płyta główna i wejścia – do czego to wszystko służy?

Płyta główna jest podzespołem, który łączy ze sobą wszystkie części komputera. W zależności od tego, w jakie złącza czy porty jest wyposażona, możesz podłączyć do niej inne wybrane komponenty.

Płyta jest więc czymś w rodzaju centrum dowodzenia – procesor, RAM, dyski, karta graficzna i inne elementy spotykają się właśnie tutaj i to od płyty zależy, jak pozostałe podzespoły będą działać.

Nie każda płyta wyposażona jest w te same wejścia i wyjścia – dobrze jest więc zapoznać się z jej specyfikacją przed zakupem, by później nie okazało się, że brakuje Ci złączy do podpięcia potrzebnych Ci komponentów.

Złącza – czyli CO podłączysz i PO CO podłączać?

Po pierwsze – gniazda RAM. To tutaj wkłada się kości pamięci operacyjnej, warto mieć w płycie dwa, a najlepiej cztery sloty na RAM. Dzięki temu zyskasz możliwość rozbudowy pamięci o kolejne kości w razie potrzeby.

Po drugie – złącze M.2. To miejsce do podłączenia szybkiego dysku SSD, który możesz podłączyć także poprzez kabel, jednak wybierając wejście na płycie głównej, oszczędzasz jedno wejście zewnętrzne.

Po trzecie – porty SATA. Do nich podpina się twarde dyski i napędy. Zwróć uwagę na to, ile dysków będziesz potrzebować – daj sobie możliwość potencjalnej rozbudowy w przyszłości, by nie stanąć przed obliczem konieczności zakupu nowej płyty głównej.

Wreszcie – porty PCIe. Do nich montuje się kartę graficzną i inne podzespoły. Tak naprawdę liczba wybranych przez Ciebie złączy definiuje to, jak będzie korzystać się ze sprzętu i czy dasz sobie możliwość potencjalnej rozbudowy sprzętu za jakiś czas – co polecamy uwzględnić.

Złącza na zewnątrz, czyli z tyłu obudowy

Wśród złączy zewnętrznych w płycie głównej istotne są te typu USB – im w nowszej odsłonie, tym lepiej (np. USB-C). Ich ilość powinna być dopasowana do Twoich potrzeb, faktem jednak jest, że tych złączy nigdy nie jest za dużo.

Jeżeli nie masz osobnej karty graficznej, przyda się wejście typu HDMI / DisplayPort. Jest ono potrzebne do podpięcia monitora.

Wejście Ethernet zwane RJ-45 to z kolei miejsce na podłączenie internetu po kablu, czyli przewodowo. Na płycie głównej znajdziesz także wyjścia na słuchawki, głośniki czy mikrofonu, czyli wejścia audio – np. typu jack lub mini-jack.

Warto celować w sprawdzone sprzęty, jak np. płyta główna Asus, dzięki którym masz pewność, że przetrwają one próbę czasu i spełnią Twoje wymagania. Przypominamy o możliwości zostawienia sobie zapasu na przyszłość – to naprawdę przydaje się bardzo często.

Składając komputer w początkowej wersji, możesz więc nieco zawyżyć ilość portów – tak, by jeżeli najdzie Cię ochota na udoskonalanie set upu, nie musieć kupować nowej płyty, która często bywa najbardziej kosztownym elementem komputera!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama