Remont za 12 milionów złotych ma przynieść szpitalowi aż milion złotych oszczędności rocznie

W bytomskiej "Czwórce", czyli Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 4, trwa wielki remont, a konkretniej - termomodernizacja. Sprawdź, co się zmieni dzięki tym pracom w szpitalu w Bytomiu.

Pacjenci i personel WSS nr 4 w Bytomiu pewnie już nie mogą się doczekać końca wielkiego remontu tej placówki. Jak się okazuje, był on nie tylko konieczny, by szpital był na miarę XXI wieku, ale też przyniesie "Czwórce" duże korzyści finansowe. Dzięki niemu szpital zaoszczędzi niemałą sumę.

Jak wylicza Iwona Wronka, rzecznik prasowy WSS nr 4, oszczędności w wysokości prawie 1 miliona złotych rocznie przyniesie termomodernizacja, na którą składają się:

  • wymiana okien i drzwi zewnętrznych,
  • wymiana instalacji centralnego ogrzewania,
  • montaż paneli fotowoltaicznych,
  • ocieplenie ścian,
  • zmiana oświetlenia na ledowe,
  • montaż pomp ciepła.

Wartość projektu finansowanego z budżetu Unii Europejskiej i województwa śląskiego wynosi ponad 12 mln zł, z czego 7,3 mln zł dofinansowała Unia Europejska, około 4,5 mln zł pochodzi z budżetu województwa śląskiego, a pozostała kwota to środki własne szpitala.

- To kolejny przykład dobrze zainwestowanych unijnych pieniędzy w Bytomiu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – mówi Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego, której podlegają placówki służby zdrowia w regionie. - Poprawią się warunki pracy personelu i leczenia pacjentów z całego regionu. Nie bez znaczenia jest też ekologiczny aspekt tej inwestycji – podkreśla.

Co obecnie dzieje się w szpitalu

Na ukończeniu są prace w budynku B, w którym znajduje się blok operacyjny. W sumie termomodernizacja obejmie aż 6 obiektów. Względnie nowych - wybudowanych w latach 80. XX w. i starych - z 1905 roku.

- Ta inwestycja wiąże się z oszczędnością dużej ilości energii – mówi Wojciech Michalik, dyrektor WSS nr 4 w Bytomiu. - Szacujemy, że dzięki niej koszty ogrzewania w modernizowanych budynkach spadną o 61%. Rachunki za ogrzewanie i prąd całego szpitala wynoszą teraz 2 mln 277 tys. zł rocznie. Po zakończeniu inwestycji szacunkowo mają wynosić 1 mln 507 tys. zł. Będzie to możliwe nie tylko dzięki wymianie stolarki okiennej, ale też dzięki odnawialnym źródłom energii. Na dachach budynków montowane będą panele fotowoltaiczne (oszczędność zakupu energii elektrycznej około 10 tys. złotych na rok) oraz pompy ciepła (oszczędność zakupu energii cieplnej rzędu 102 tys. zł rocznie)

Niższe rachunki nie tylko za prąd, ale też za wodę

W szpitalu zamontowane zostaną automatyczne, samozamykające się baterie do wody.

- Chcemy ograniczyć niekontrolowany pobór wody, zwłaszcza w miejscach ogólnodostępnych – podkreśla Maciej Zachwieja, kierownik ds. technicznych. - Montaż tych baterii spowoduje, że pobór wody spadnie o co najmniej 15%, co w skali roku da około 90 tys. zł oszczędności - dodaje.

Prace w budynku B potrwają jeszcze do końca października 2021 roku. Później ekipy techniczne przeniosą się do budynku D1.

Zarówno personel, jak i pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość. Termomodernizacja w bytomskiej „Czwórce” potrwa do końca 2022 roku.

Projekt współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon