Są zarzuty dla 48-letniego Gruzina z basenu w Parku Kachla. Ofiarami trójka dzieci

Zarzut dopuszczenia się do innej czynności seksualnej oraz usiłowania dopuszczenia do takiej czynności wobec trójki dzieci - dwóch dziewczynek i jednego chłopca - prokurator Prokuratury Rejonowej w Bytomiu postawił 48-letniemu obywatelowi Gruzji, który miał zaczepiać i dotykać dzieci w sobotę 15 lipca 2023 r. na basenie w Parku Kachla w Bytomiu.

Katarzyna Pachelska
Konferencja prokuratura gruzin basen bytom 1

Przypomnijmy, że w sobotę 15 lipca 2023 r. bytomską społeczność obiegły opublikowane na mediach społecznościowych filmy przedstawiające zdarzenie, do którego doszło na kąpielisku w parku Kachla.

Awantura i próba linczu na kąpielisku w Parku Kachla w Bytomiu

Widać na nich policyjny samochód i funkcjonariuszy. Mundurowi wyprowadzali z budynku zatrzymanych. Wokół nich zgromadził się niemały tłum ludzi, krzyczących w kierunku wyprowadzanych mężczyzn. Wypoczywający na basenie chcieli na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość osobom będącym pod strażą policjantów. Niektórzy wykazywali chęć użycia przemocy wobec zatrzymanych. Filmy pokazują, iż doszło także do przepychanki między zdenerwowanym tłumem i policjantami.

O sprawie pisaliśmy:

Już w niedzielę 16 lipca bytomska policja potwierdziła, że na kąpielisku zatrzymano czterech obywateli Gruzji. W poniedziałek 17 lipca zostali oni doprowadzeni do bytomskiej prokuratury.

Wniosek o areszt dla jednego Gruzina

Dziś okazuje się, że zarzuty postawiono tylko jednemu Gruzinowi z tej grupy - 48-letniemu, który mieszkał i pracował legalnie w Bytomiu od kilku lat. Pozostali mężczyźni zostali przesłuchani w charakterze świadków i zwolnieni.

- Prokurator rejonowy wszczął śledztwo w sprawie dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec małoletnich poniżej 15. roku życia - mówi prokurator Marta Zawada-Dybek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Katowicach na konferencji prasowej zwołanej w poniedziałek 17 lipca po południu w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. - Po analizie zgromadzonego materiału dowodowego, który był analizowany od soboty, prokurator przedstawił zarzuty zatrzymanemu 48-letniemu obywatelowi Gruzji: zarzut dopuszczenia się i usiłowania dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec małoletnich poniżej lat 16 - dodaje Zawada-Dybek.

Pokrzywdzonymi jest trójka dzieci - dwie dziewczynki w wieku 10 i 12 lat oraz chłopiec w wieku 13 lat.

- Podejrzany nie przyznał się do stawianego mu zarzutu. Złożył wyjaśnienia. Prokurator wniesie jeszcze dzisiaj do Sądu Rejonowego w Bytomiu wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego. Podstawą skierowania takiego wniosku jest surowa kara grożąca za ten czyn (do 12 lat pozbawienia wolności). Zachodzi również obawa matactwa oraz ucieczki podejrzanego - dodaje rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Będzie osobne postępowanie w sprawie osób grożących funkcjonariuszom interweniującym na kąpielisku

Bytomska prokuratura będzie też wyjaśniać okoliczności związane z zachowaniem osób przebywających na kąpielisku wobec interweniujących tam funkcjonariuszy policji. Marta Zawada-Dybek zapowiedziała postępowanie w kierunku stosowania wobec funkcjonariuszy policji groźby bezprawnej przemocy i siły fizycznej oraz słownych gróźb w celu zmuszenia ich do zaniechania czynności.

- To przestępstwo i będzie to wyjaśniane prawdopodobnie w odrębnym postępowaniu - dodaje Zawada-Dybek.
Upadek wysokosc bytom 02

Może Cię zainteresować:

Mężczyzna, który wypadł z 2. piętra kamienicy przy Wrocławskiej w Bytomiu walczy o życie w szpitalu w Sosnowcu

Autor: Katarzyna Pachelska

12/07/2023

Gawlik Grzegorz nie żyje

Może Cię zainteresować:

Nie żyje Grzegorz Gawlik, bytomski podróżnik. Jego ciało odnaleziono na zboczu wulkanu Ontake

Autor: Martyna Urban

11/07/2023

Marcin Banot wspiął się na wieżowiec w Paryżu

Może Cię zainteresować:

Marcin Banot wspiął się na wieżowiec w Paryżu. Datki z aukcji przeznaczy na leczenie Michała z Bytomia

Autor: Martyna Urban

06/07/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon