W kamienicach przy ul. Piłsudskiego odkryto polichromie

Podczas rewitalizacji kwartału kamienic pomiędzy ul. Piłsudskiego, Kwietniewskiego i Piekarską dokonano ciekawego odkrycia. W dwóch budynkach pod warstwami starej farby znaleziono piękne dekoracje malarskie.

Hubert Klimek / UM Bytom
Polichromie

Takie odkrycia pokazują, jak bogatym miastem niegdyś był Bytom. Jego mieszkańcy mieli przyjemność żyć w naprawdę wspaniałym otoczeniu. Dziś o tych czasach wciąż przypominają nam detale architektoniczne na elewacjach wielu kamienic, natomiast dawniej zdobień było jeszcze więcej, lecz drewniane boazerie, czy kolorowe witraże okazały się na tyle delikatne w starciu z upływem czasu, że nie przetrwały do współczesności.

Wiele niespodzianek kryje się za to pod farbą. Takowe znaleziono w kamienicach przy ul. Piłsudskiego 42 i 44, które właśnie przechodzą gruntowne remonty w związku z rewitalizacją miasta. W trakcie prac zatrudnione przez wykonawcę inwestycji - firmę Efekt sp. z o.o. - konserwatorki zabytków Sylwia Namyślak i Milena Suwalska odkryły zabytkowe polichromie zdobiące wnętrza sieni.

- Po oględzinach odsłoniętych fragmentów malowideł, zwróciliśmy się do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie rekomendacji dotyczących konserwacji zdobień wraz z rekonstrukcją w miejscach ubytków dekoracji malarskiej - mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

W przypadku Piłsudskiego 42 WKZ wydał już zalecenia, zgodnie z którymi malowidła mają zostać zachowane w formie świadka historii.

- Sporządziliśmy już wstępną wycenę prac konserwatorskich w obu budynkach i wystąpiliśmy z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego o zwiększenie środków unijnych na realizację inwestycji - mówi Magdalena Górak.

Kamienice przy ul. Piłsudskiego 42 i 44 przechodzą właśnie generalne remonty. Oprócz odnowy zabytkowych elewacji wymieniane są instalacje wewnętrzne, tynki, a nawet belki stropowe. Wykonywana jest również termomodernizacja poprzez izolację fundamentów, docieplenie dachów oraz wymianę stolarki okiennej. Inwestycja obejmuje również zagospodarowanie podwórzy.

Prace są realizowane w ramach projektu rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 - Bytom Śródmieście, Rozbark - w ramach którego remontowane są kamienice o numerach 34-36, 38-40, 42-44 oraz narożna kamienica nr 50 na skrzyżowaniu ul. Webera, Kwietniewskiego i Piłsudskiego - to jedna z tych inicjatyw w Gminnym Programie Rewitalizacji, która stawia na poprawę wizerunku Śródmieścia. Łącznie remontowanych jest siedem kamienic i 70 mieszkań, które zasilą bytomski zasób komunalny.

Całość prac będzie kosztować ponad 19,3 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków zewnętrznych to 15,4 mln zł, zaś wkład własny z budżetu miasta to ponad 3,9 mln zł.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon