Wykonawca zabezpieczenia EC Szombierki wybrany. "Czekamy tylko, aż ustabilizuje się pogoda"

EC Szombierki nie udało się zabezpieczyć przed zimą. Co dalej? - Wybraliśmy wykonawcę i czekamy tylko, aż ustabilizuje się pogoda. Remonty i zabezpieczenia dachów zaczniemy w kwietniu, najprawdopodobniej tuż po Wielkanocy - zapowiada Konrad Frelik z Grupy Arche.

Tymoteusz Staniek
EC Szombierki

W połowie 2022 roku Grupa Arche sfinalizowała zakup Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Nowy inwestor przejął zabytek od poprzedniego właściciela - Rezonator S.A. - za dziesięć milionów złotych.

Od samego początku przedstawiciele firmy zapowiadali, że priorytetem jest zabezpieczenie dachów obiektu przed najbliższą zimą. To się jednak nie udało.

- Zdecydowały pewne procedury, których nie jesteśmy w stanie przyspieszyć Nie rezygnujemy z naszych planów, czyli kompleksowego zabezpieczenia obiektu, ale musimy najpierw dopiąć formalności, a dopiero później będziemy mogli przystąpić do robót - tłumaczył jesienią Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche.

- I nie ma w tym winy miasta lub konserwatora, którzy działają bardzo sprawnie. Tyle po prostu trwają formalności przy tak skomplikowanych projektach - dodał.

Elektrownia Battersea w Londynie

Może Cię zainteresować:

Tak powinna wyglądać EC Szombierki. Uczmy się od najlepszych - w Londynie wiedzą, jak to się robi

Autor: Patryk Osadnik

26/02/2023

"Czekamy tylko, aż ustabilizuje się pogoda"

Rozpoczęła się astronomiczna wiosna, więc ponownie zwróciliśmy się do inwestora z pytaniami o zabezpieczenie dachów EC Szombierki.

- Wybraliśmy wykonawcę i czekamy tylko, aż ustabilizuje się pogoda. Remonty i zabezpieczenia dachów zaczniemy w kwietniu, najprawdopodobniej tuż po Wielkanocy. Zakończą się zapewne latem - informuje Konrad Frelik, odpowiedzialny w Grupie Arche za EC Szombierki.

W pierwszej kolejności wyremontowany ma zostać dach wieży zegarowej, gdzie planowana jest wymiana całej konstrukcji i doprowadzenie jej do stanu docelowego. Pozostałe dachy na tym etapie mają zostać trwale zabezpieczone. - Trwają jeszcze formalności dotyczące ich stanu docelowego - tłumaczy Konrad Frelik.

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Akt oskarżenia ws. EC Szombierki trafił do sądu. Prokuratura czeka na termin pierwszej rozprawy

Autor: Patryk Osadnik

17/01/2023

Co ma powstać w EC Szombierki?

Przypomnijmy, że Grupa Arche ma w swoim portfolio kilka uratowanych zabytków, w tym Cukrownię Żnin. EC Szombierki to jednak największe wyzwanie w historii firmy. Sam remont według wstępnych szacunków może kosztować około 300 milionów złotych, a sytuacja na rynku wciąż się zmienia. Inwestor ma zamiar pozyskać część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony dla regionów dotkniętych negatywnymi skutkami zmian związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej.

- Cały czas współpracujemy z odpowiednimi instytucjami i czekamy na decyzje dotyczące wsparcia z Unii Europejskiej. Priorytety na ten rok, to uzyskanie kompletu decyzji formalnych i zabezpieczenie finansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - wyjaśnia Konrad Frelik.

EC Szombierki pod kierownictwem Grupy Arche ma stać się ośrodkiem wielofunkcyjnym. Wewnątrz zaplanowano ulokowanie uczelni wyższej, hotelu, restauracji oraz przestrzeni o funkcji kulturalnej, wystawienniczej czy kongresowej, a nawet manufaktury dawnych rzemiosł.

Bliźniaczki Szybu Krystyna

Może Cię zainteresować:

Szyb Krystyna nie jest jedyny. Przykłady pokazują, że można tchnąć w takiego kolosa nowe życie

Autor: Patryk Osadnik

28/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

EC Szombierki

EC Szombierki wróci na Szlak Zabytków Techniki?

EC Szombierki

Nowy właściciel w tym roku nie zabezpieczy EC Szombierki

EC Szombierki, Bytom

EC Szombierki jako Park Technologiczny. Projekt dyplomowy

EC Szombierki

Nowy właściciel EC Szombierki chce zabezpieczyć dach

Henryk Mercik

"Są takie obiekty, którymi nie godzi się handlować"

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu

Prywatny inwestor podpisał umowę na zakup EC Szombierki