Wykonawca zabezpieczenia EC Szombierki wybrany. "Czekamy tylko, aż ustabilizuje się pogoda"

EC Szombierki nie udało się zabezpieczyć przed zimą. Co dalej? - Wybraliśmy wykonawcę i czekamy tylko, aż ustabilizuje się pogoda. Remonty i zabezpieczenia dachów zaczniemy w kwietniu, najprawdopodobniej tuż po Wielkanocy - zapowiada Konrad Frelik z Grupy Arche.

Tymoteusz Staniek
EC Szombierki

W połowie 2022 roku Grupa Arche sfinalizowała zakup Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Nowy inwestor przejął zabytek od poprzedniego właściciela - Rezonator S.A. - za dziesięć milionów złotych.

Od samego początku przedstawiciele firmy zapowiadali, że priorytetem jest zabezpieczenie dachów obiektu przed najbliższą zimą. To się jednak nie udało.

- Zdecydowały pewne procedury, których nie jesteśmy w stanie przyspieszyć Nie rezygnujemy z naszych planów, czyli kompleksowego zabezpieczenia obiektu, ale musimy najpierw dopiąć formalności, a dopiero później będziemy mogli przystąpić do robót - tłumaczył jesienią Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche.

- I nie ma w tym winy miasta lub konserwatora, którzy działają bardzo sprawnie. Tyle po prostu trwają formalności przy tak skomplikowanych projektach - dodał.

Elektrownia Battersea w Londynie

Może Cię zainteresować:

Tak powinna wyglądać EC Szombierki. Uczmy się od najlepszych - w Londynie wiedzą, jak to się robi

Autor: Patryk Osadnik

26/02/2023

"Czekamy tylko, aż ustabilizuje się pogoda"

Rozpoczęła się astronomiczna wiosna, więc ponownie zwróciliśmy się do inwestora z pytaniami o zabezpieczenie dachów EC Szombierki.

- Wybraliśmy wykonawcę i czekamy tylko, aż ustabilizuje się pogoda. Remonty i zabezpieczenia dachów zaczniemy w kwietniu, najprawdopodobniej tuż po Wielkanocy. Zakończą się zapewne latem - informuje Konrad Frelik, odpowiedzialny w Grupie Arche za EC Szombierki.

W pierwszej kolejności wyremontowany ma zostać dach wieży zegarowej, gdzie planowana jest wymiana całej konstrukcji i doprowadzenie jej do stanu docelowego. Pozostałe dachy na tym etapie mają zostać trwale zabezpieczone. - Trwają jeszcze formalności dotyczące ich stanu docelowego - tłumaczy Konrad Frelik.

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Akt oskarżenia ws. EC Szombierki trafił do sądu. Prokuratura czeka na termin pierwszej rozprawy

Autor: Patryk Osadnik

17/01/2023

Co ma powstać w EC Szombierki?

Przypomnijmy, że Grupa Arche ma w swoim portfolio kilka uratowanych zabytków, w tym Cukrownię Żnin. EC Szombierki to jednak największe wyzwanie w historii firmy. Sam remont według wstępnych szacunków może kosztować około 300 milionów złotych, a sytuacja na rynku wciąż się zmienia. Inwestor ma zamiar pozyskać część pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który jest przeznaczony dla regionów dotkniętych negatywnymi skutkami zmian związanych z dążeniem do neutralności klimatycznej.

- Cały czas współpracujemy z odpowiednimi instytucjami i czekamy na decyzje dotyczące wsparcia z Unii Europejskiej. Priorytety na ten rok, to uzyskanie kompletu decyzji formalnych i zabezpieczenie finansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - wyjaśnia Konrad Frelik.

EC Szombierki pod kierownictwem Grupy Arche ma stać się ośrodkiem wielofunkcyjnym. Wewnątrz zaplanowano ulokowanie uczelni wyższej, hotelu, restauracji oraz przestrzeni o funkcji kulturalnej, wystawienniczej czy kongresowej, a nawet manufaktury dawnych rzemiosł.

Bliźniaczki Szybu Krystyna

Może Cię zainteresować:

Szyb Krystyna nie jest jedyny. Przykłady pokazują, że można tchnąć w takiego kolosa nowe życie

Autor: Patryk Osadnik

28/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon