Znika jeden z budynków bytomskiego Czarnobyla. Trwa rozbiórka opuszczonego bloku przy ul. Siemianowickiej

Opuszczone bloki przy wjeździe do Bytomia od strony Krakowa budzą skojarzenia z Czarnobylem. Dwa z nich mają zostać zaadaptowane na mieszkania, natomiast trzeci właśnie znika z krajobrazu miasta.

Wstydliwa wizytówka

Budynek przy ulicy Siemianowickiej 107b jest pierwszym obiektem, jaki widzą kierowcy wjeżdżający do miasta Drogą Krajową nr 94. Od wielu lat stoi pusty. Na szczęście w ostatnim czasie roślinność przy ulicy tak się rozwinęła, że w okresie wegetacji jest niemal w całości zasłonięty przez zieleń.

Blok powstał w latach 60. XX wieku. Ma 4 piętra i przeszło 2100 mkw. powierzchni. Przylega do niego jednokondygnacyjna kotłownia. W przeciwieństwie do sąsiednich budynków nie został skonstruowany z wielkiej płyty, lecz z cegły. Choć posiada bardzo prostą bryłę, to elewację od strony ulicy urozmaicono nieregularnym układem okien.

Rozbiórka zamiast remontu

W 2019 roku budynek przeszedł w ręce nowego właściciela. Niedługo później przystąpiono do prac remontowych. Przeprowadzono remont dachu, zamurowano część otworów okiennych i wstawiono nowe okna, ale w pewnym momencie roboty wstrzymano i obiekt znów zaczął popadać w ruinę.

Właśnie historia bloku dobiega końca. W maju właściciel nieruchomości otrzymał pozwolenie na rozbiórkę. Dwie potężne koparki systematycznie przewracają kolejne ściany. Jeszcze w tym tygodniu z budynku zostanie jedynie sterta gruzu.

Plany inwestora dotyczące przyszłości tej nieruchomości nie są znane. Do urzędu nie wpłynął żaden wniosek związany z zagospodarowaniem działki po tym budynku. Niewykluczone, że trafi ona na sprzedaż.

Nowe mieszkania w hotelach robotniczych

Tuż obok, przy Siemianowickiej 105 stoją trzy dawne hotele robotnicze. Jeden z nich w 2021 roku przeszedł gruntowną przebudowę, w efekcie której powstały tam 54 mieszkania. Budynek jest wyposażony w windy i centralne ogrzewanie.

W podobny sposób mają zostać zaadaptowane sąsiednie dwa bloki. Miasto pozyskało 33 mln zł dofinansowania z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Dzięki temu przy Siemianowickiej powstanie kolejnych 109 mieszkań komunalnych. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca 2029 roku.

Opuszczone hotele robotnicze przy ul. Siemianowickiej w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Koniec bytomskiego Czarnobyla. Ponad 100 mieszkań w dawnych hotelach robotniczych przy ul. Siemianowickiej

Autor: Daniel Lekszycki

23/03/2026

Odrestaurowana dyrekcja ZGH Orzeł Biały i wizualizacja planowanych obiektów

Może Cię zainteresować:

Odrestaurowali zabytkową dyrekcję. Teraz budują 3 magazyny jednocześnie

Autor: Daniel Lekszycki

09/04/2022

Byt bytom siemianowicka1

Może Cię zainteresować:

Pierwsi lokatorzy w dawnym hotelu robotniczym przy ul. Siemianowickiej

Autor: Maciej Poloczek

29/01/2021

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama