Startuje druga edycja „lokalu na kulturę”

W poprzedniej edycji "Lokalu na kulturę" oferowano trzy lokale, a najemcę znalazł jeden. Teraz delikatnie zmodyfikowano zasady. Co się zmieniło?

Byt lokal na kulture 2

W minionym roku miasto wyznaczyło kilka lokali w Śródmieściu, znajdujących się przy ul. Krawieckiej, Józefczaka, Moniuszki, Piłsudskiego, Wrocławskiej, Głowackiego, Chrobrego oraz Powstańców Warszawskich, które mogły się przemienić w niepowtarzalne miejsca powadzone przez artystów i animatorów kultury. Finalnie tylko jeden z nich znalazł najemcę. Wyznaczone lokale okazały się po prostu nieatrakcyjne. Teraz do listy lokali zaproponowanych przez miasto dołączą propozycje przyszłych najemców, którzy będą mogli zasugerować siedzibę prowadzenia swojej działalności

Jeden "lokal na kulturę" działa

W efekcie zamiast kilku nowych miejsc tętniących życiem - powstało zaledwie jedno, za to z duszą! Laureatką pierwszej edycji konkursu jest Agata Maciejaszek, która przeniosła swój sklep "Odpady spod lady" z ul. Zaułek do lokalu przy ul. Powstańców Warszawskich 16. - Płacę niski czynsz, a podejście pracowników Bytomskich Mieszkań jest bardzo elastyczne i pozytywne. Stan lokalu był dobry: nowa instalacja elektryczna i kanalizacyjna, możliwość podłączenia ogrzewania gazowego, roleta na witrynie. Zostało mi jedynie odświeżenie i urządzenie lokalu, zrobiłam to małym kosztem – wylicza Agata Maciejaszek. W swoim sklepie nie tylko sprzedaje unikatowe produkty wpisujące się w ideę zero waste, ale i prowadzi warsztaty upcyklingowe.

Kolejna edycja przyniesie zmiany

W tym roku magistrat postanowił lekko zmodyfikować regulamin. - Druga edycja konkursu to ukłon w stronę osób, które same wcześniej upatrzyły sobie lokal, gdzie chciałyby prowadzić działalność artystyczną. Może on znajdować się na terenie całego miasta. Jeśli okaże się, że należy on do gminy lub nie będzie zawieszony np. z przyczyn technicznych lub formalno-prawnych, Bytomskie Mieszkania przygotują stosowne informacje (rzut lokalu, wyposażenie, stan techniczny, stawkę remontową, itd.) – wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Położenie większości lokali nie przypadło do gustu osobom, które planowały wziąć udział w konkursie i złożyć wniosek o przyznanie jednego z nich. - W pierwszej edycji konkursu wyznaczyliśmy kilka propozycji lokali użytkowych, w atrakcyjnych miejscach Bytomia. Życie jednak pokazało, że pojęcie atrakcyjne dla każdego coś innego znaczy – mówi Monika Trzcionkowska, dyrektor Bytomskich Mieszkań. Z tego też powodu obecnie zmienione zostały zasady.

Czynsz to tylko 1 zł netto za mkw

Jakie korzyści płyną z użytkowania „lokalu na kulturę”? Najpierw kilka obowiązków. Przyszły najemca lub dzierżawca będzie musiał najpierw wyremontować lokal. Jednakże w czasie remontu nie musi się martwić wysokimi opłatami za czynsz, ponieważ ten wyniesie jedynie – 1 zł netto za mkw. Taka stawka będzie obowiązywała jednak nie dłużej niż 12 miesięcy. Po tym okresie wysokość czynszu ustalona zostanie na poziomie kosztów utrzymania danego lokalu w nieruchomości.

Zgłoszenia proponowanych lokali przyjmowane będą do końca stycznia w Dziale Eksploatacji i Lokali Użytkowych przy ul. Zielnej 25 b w Bytomiu, pokój nr 16d. Telefon 32 420-17-50 lub 32 420-17-12.

fot. UM w Bytomiu

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon