Powstaje powieść o dziejach śląskiego Kopciuszka - Joannie Gryzik

Powstaje powieść o najpopularniejszej mieszkance Szombierek. Losy śląskiego Kopciuszka, czyli Joanny Gryzik von Schomberg-Godulla (Schaffgotsch) w swojej książce opisała Gabriela Anna Kańtor.

Byt palacgoduli

Ta śląska pisarka jest autorką m.in. takich powieści jak: „Koronki z płatków śniegu”, „Ławeczka księżnej Daisy” i „Dziołszki, frelki i kobiety”. Tym razem podjęła szczególnie bliski bytomianom temat.

- Z wielką radością przedstawiam Wam okładkę I tomu opowieści o Joannie Gryzik i jej niezwykłych losach. Nie wiem, jak moje Wydawnictwo MG to robi, ale okładki bardziej oddającej klimat tej powieści nie mogłabym sobie wymarzyć. Dziewczynka, 13-letnia Joanka z fiołkiem w dłoni i pałac w Kopicach - a wszystko to jakby było portretem Śląskiego Kopciuszka w starej ramie! - napisała Gabriela Anna Kańtor w mediach społecznościowych.

Jak poinformowała autorka w mediach społecznościowych, powieść zostanie wydana w maju. Będzie ją można kupić m.in. w Empiku.

Kim była Joanna Gryzik von Schomberg-Godulla?

Przypomnijmy, że Joanna Gryzik von Schomberg-Godulla, choć pochodziła z nizin społecznych, odziedziczyła ogromną fortunę po Karolu Goduli. Jak do tego doszło? Będąc małym dzieckiem trafiła przypadkiem do domu śląskiego króla cynku, gdzie opiekowała się nią służąca Emilia Lukas. Przemysłowiec słynął z ponurego charakteru i niezbyt urodziwej twarzy. Miał też słabość do przeprowadzania nocnych doświadczeń chemicznych, które nie przysporzyły mu sympatii mieszkańców Górnego Śląska. Posądzano go o konszachty z diabłem. Z kolei Joanna chętnie przyglądała się jego poczynaniom, spędzała z nim czas i nie okazywała strachu. Szybko zyskała sympatię Goduli, który postanowił zapisać jej w testamencie cały swój majątek.

Joannę nobilitowano w 1858 roku, a do nazwiska Gryzik dodano człon von Schomberg-Godula. Tego samego roku została żoną hrabiego Hansa Ulryka Schaffgotscha. Kontrakt ślubny małżonkowie podpisali w pałacu Szombierkach, a ślub odbył się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu. Uznaje się, że to archetypiczna Ślązaczka, która dzięki swej pracowitości i rozsądkowi sprawnie zarządzała powierzonym jej majątkiem. Jednym z niewielu śladów jej bytności w Bytomiu jest są pozostałości pałacu Goduli w Szombierkach. Obecnie w tym miejscu znajduje się Szkoła Podstawowa nr 45 i Przedszkole nr 39 „Zielony Zakątek”.

Joanna zmarła 21 czerwca 1910 roku w swojej rezydencji w Kopicach i pochowano ją w tamtejszym mauzoleum. Niestety, w 1945 miejsce jej spoczynku zostało sprofanowane, a zwłoki złożono w zbiorowej mogile. To jednak nie koniec jej dziejów. Od wielu lat walkę o odrestaurowane mauzoleum toczy Maciej Mischok wraz z grupą wolontariuszy. Środki na renowację udało się pozyskać m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Po wielu trudach udało się odnowić zabytkowy obiekt. 28 października 2019 r., w miejscu gdzie niegdyś znajdował się grób Rodziny Schaffgotschów, przeprowadzono ekshumacja. Szczątki ciał rodziny Schaffgotschów zostały zebrane i złożone w specjalnej trumnie w remontowanym mauzoleum. Z kolei na 20 czerwca 2020 roku zaplanowano ponowny, uroczysty, pochówek Joanny i jej męża w odrestaurowanym kopickim mauzoleum.

fot. Pałac Goduli w Szombierkach, obraz Alexandra Dunckera, domena publiczna

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon