Wnuk solisty Opery Śląskiej zawalczy o Eurowizję. Ma szanse?

Wiesław Ochman zaczynał swoją wielką, międzynarodową karierę w Bytomiu. Dawny solista Opery Śląskiej śpiewał na największych scenach świata, w tym Teatro alla Scala czy The Metropolitan Opera. Jego wnuk również chce zaistnieć na wielkich estradach. Ma mu w tym pomóc Eurowizja.

Andrzej Świetlik / Wanessa Kaczmarek
Wiesław Ochman i Krystian Ochman

W niedzielę mistrz obchodził 85. urodziny. Z tej okazji oficjalne życzenia złożył mu Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. "Z głębokim szacunkiem i uznaniem pragnę podziękować Panu za wspaniałe dokonania artystyczne, które w istotny sposób pomnażają bogactwo polskiej kultury." - czytamy w liście głowy państwa do Wiesława Ochmana.

Życie słynnego tenora początkowo miało potoczyć się inaczej. Uczył się w Liceum Plastycznym w Bolkowie, a następnie w Technikum Zdobnictwa Ceramicznego w Szczawnie-Zdroju. Stamtąd trafił na Akademię Górniczo-Hutniczą, gdzie studiował na Wydziale Ceramiki. Wtedy właśnie zaczął pobierać nauki śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina. Występował w działającym na uczelni Zespole Pieśni i Tańca AGH "Krakus". Jak przyznawał w wywiadach, wydawało mu się, że śpiew będzie przelotnym zajęciem, jednak do spróbowania swoich sił na deskach zawodowego teatru przekonał go promotor jego pracy magisterskiej.

Zadebiutował w końcu w Operze Śląskiej. 1 maja 1960 roku zaśpiewał partię Muzeina w "Casanowie", zaś po kilku dniach wystąpił w "Łucji z Lammermoor". W Bytomiu jego kariera nabrała tempa. Po kilku latach zaczął występować w Operze Krakowskiej, a także w Teatrze Wielkim w Warszawie. Już w latach 1966-68 zaczęto angażować go do widowisk za granicą. Jego głos mogła usłyszeć publiczność m.in.: w mediolańskiej La Scali, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, operach w Barcelonie, Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu.

Po latach globalnej kariery Wiesław Ochman wrócił do naszego miasta, gdzie po raz kolejny rozpoczął nowy etap w swoim życiu. Po 1999 roku zajął się reżyserią w Operze Śląskiej. Wystawił „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Traviatę” Giuseppe Verdiego, „Carewicza” Franza Lehara, „Eugeniusza Oniegina” Piotra Czajkowskiego, „Borysa Godunowa” Modesta Musorgskiego”, „Carmen” Georgesa Bizeta i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Ponadto słynny tenor przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Rady Programowej Opery Śląskiej, natomiast w 2013 r. przyjął rolę dyrektora artystycznego oraz pedagoga I Europejskiej Akademii Sztuki Wokalnej w Operze Śląskiej.

W 2004 roku Wiesław Ochman otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia.

Wnuk poszedł śladami dziadka

Wnuk Wiesława Ochmana - Krystian Ochman również postanowił związać swoją karierę ze sztuką wokalną. Już w czasach szkolnych zaczął uczyć się gry na fortepianie i trąbce, natomiast za namową dziadka przyjechał do Polski z USA - gdzie mieszka z rodzicami - by podjąć studia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 2020 roku wystartował w telewizyjnym talent show The Voice of Poland. Dołączył do drużyny Michała Szpaka, z którą przeszedł kolejne etapy konkursu. Ostatecznie dotarł do finału i wygrał jedenastą edycję programu zdobywając nagrodę główną w postaci propozycji kontraktu fonograficznego oraz 50 tys. złotych. Po zakończeniu konkursu, jeszcze w tym samym roku wydał swój debiutancki singiel pt. "Światłocienie", który uzyskał status złotego singla przekraczając liczbę 10 tys. sprzedanych kopii i przez kilka dni utrzymywał się na liście Top200 Spotify. Z kolei wydany dwa miesiące później drugi singiel "Wielkie tytuły" szybko wspiął się na 1. miejsce karty Na Czasie portalu YouTube.

21-letni wokalista chce teraz spróbować swoich sił na Eurowizji 2022. Wpierw jednak musi wygrać krajowe preselekcje, w których będzie musiał pokonać dziewięciu innych wykonawców. Wszystkie 10 propozycji zostanie zaprezentowanych już 19 lutego o 20:00 na antenie TVP2 podczas koncertu "Tu bije serce Europy! Wybieramy Hity na Eurowizję!". Krystian Ochman wystąpi z utworem "River", który zaledwie przed kilkoma dniami miał swoją premierę w sieci i spotkał się z bardzo dobrym odbiorem internautów. Co ciekawe, po jego opublikowaniu Polska w notowaniach bukmacherów wskoczyła na 1. miejsce (obecnie bukmacherzy typują zwycięstwo Włoch, lecz Polsce dają 3. miejsce). Decyzję o wyborze polskiego reprezentanta zostanie podjęta na podstawie głosowania specjalnego jury oraz telewidzów.

Czy piosenka Krystiana Ochmana ma szansę zawojować Eurowizję? Sami oceńcie:

Tegoroczna edycja Eurowizji odbędzie się od 10 do 14 maja we włoskim Turynie. Konkurs będzie miał miejsce w hali PalaOlimpico. Reprezentant Polski wystąpi w drugim półfinale w dniu 12 maja, w którym zmierzy się z wokalistami z Belgii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Macedonii Północnej, Rumunii oraz Szwecji. Jeżeli polska piosenka przypadnie do gustu międzynarodowej publiczności, to usłyszymy ją ponownie podczas finału Eurowizji 14 maja.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon