Zakonnik z Bytomia dostał wyrok 12 lat więzienia za gwałt i molestowanie seksualne ministrantów

Zakończył się proces franciszkanina z Bytomia, któremu prokuratura zarzucała zgwałcenie osoby małoletniej i skrzywdzenie kolejnych trzech takich osób. Wszyscy pokrzywdzeni byli ministrantami w parafii św. Wojciecha. 30 grudnia 2022 r. Sąd Okręgowy w Katowicach wydał wyrok.

Magdalena Grabowska/bytomski.pl
Kościół pod wezwaniem św. Wojciecha, Bytom

Jako pierwszy o tej sprawie pisał portal bytomski.pl 22 października 2021 roku. Bytomski zakonnik, franciszkanin z parafii św. Wojciecha, znajdującej się przy pl. Klasztornym, niedaleko Rynku, został aresztowany.

Franciszkanin z Bytomia skazany m.in. za gwałt na nieletnim chłopcu

Był podejrzewany m.in. o zgwałcenie osoby małoletniej (poniżej 15. roku życia) i skrzywdzenie kolejnych takich osób. To chłopcy, którzy pełnili funkcję ministrantów w parafii św. Wojciecha.

Więcej: Zakonnik z Bytomia podejrzany o zgwałcenie chłopca i doprowadzenie do innych czynności seksualnych dwóch kolejnych. Został aresztowany

O tej sprawie został nakręcony reportaż w programie "Uwaga!" w TVN, który ujawnił szokujące okoliczności tej sprawy: Zakonnik z Bytomia gwałcił dzieci w podziemiach kościoła św. Wojciecha. - Nie zasługuje na nazywanie go księdzem - mówi Kamil, jego ofiara

Jak informuje Dziennik Zachodni, 30 grudnia 2022 r. w Sądzie Okręgowym w Katowicach zapadł wyrok w sprawie franciszkanina Sebastiana B. Zakonnika skazano na 12 lat więzienia (to najwyższy możliwy wyrok za te przestępstwa). Ponadto sąd nakazał oskarżonemu wypłatę nawiązek na rzecz pokrzywdzonych, odpowiednio: 75 tysięcy złotych dla jednej z ofiar, po 50 tysięcy dla dwóch kolejnych i 35 tysięcy dla ostatniej. Wyrok zasądza również zakaz zbliżania się na odległość 50 metrów i zakaz wykonywania zawodów związanych z edukacją dzieci na 10 lat. Wyrok nie jest prawomocny.

Prowincja podejmie dalsze kroki po uprawomocnieniu się wyroku

Rzecznik prasowy Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach, o. Olgierd Bartosz Paszkiewicz OFM, wystosował 30 grudnia 2022 r. w tej sprawie specjalny komunikat. Czytamy w nim: "W związku z ogłoszeniem przez Sąd Okręgowy w Katowicach w dniu 30 grudnia 2022 r. wyroku skazującego w sprawie dotyczącej podejrzenia popełnienia czynów zabronionych przez jednego z zakonników należących do Prowincji Wniebowzięcia NMP w Katowicach, chciałbym poinformować, że Minister Prowincjalny wraz z zarządem Prowincji zgodnie z obowiązującą procedurą i wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski podejmą dalsze kroki w tej sprawie niezwłocznie po uprawomocnieniu się wyroku."

Przypomnijmy, że to sama Prowincja Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych przygotowała w lutym 2021 roku zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez franciszkanina z Bytomia.

- Zawiadomienie przesłane do prokuratury zostało sformułowane na podstawie powziętych informacji już na początku 2021 roku - wyjaśniał w październiku 2021 o. Dydak K. Rycyk OFM, prowincjalny delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży. - Konkretnie zgłosiło się do mnie kilka osób z informacjami, które stanowiły podstawę do wszczęcia przez nas natychmiastowego działania. One zaowocowały tym, że na początku lutego 2021 (konkretnie 4 lutego - przyp. red.) skierowaliśmy do prokuratury w Bytomiu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - dodaje o. Dydak K. Rycyk.

Zakonnik został w trybie natychmiastowym odsunięty od dotychczasowych obowiązków.

Jakie konsekwencje kanoniczne mogą czekać skazanego zakonnika?

- Całe postępowanie kanoniczne (kościelne) jest wstrzymane do czasu zakończenia postępowania państwowego. Takie są zwyczajowe procedury, jest to też zgodne z wytycznymi Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Można jedynie przewidywać, że konsekwencje skazania prawomocnym wyrokiem za takie czyny mogą być poważne - kończy o. Dydak K. Rycyk.
Małe dziecko (zdjęcie ilustracyjne)

Może Cię zainteresować:

2-letnie dziecko zmarło w Bytomiu. Jego 23-letnia matka została zatrzymana przez policję

Autor: Katarzyna Pachelska

02/12/2022

Uciekał przed policją w Siemianowicach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Mężczyzna, który uciekał przed policją i porzucił 3-letnie dziecko w rozbitym aucie jest z Bytomia. Został zatrzymany

Autor: Red Bytomski

16/11/2021

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon